از رده خارج شدن افزونه‌های سنتی Firefox ظرف سه ماه آینده

firefox

به گزارش شرکت مهندسی شبکه گستر، شرکت Mozilla قصد دارد همزمان با عرضه نسخه 57 مرورگر Firefox در 23 آبان ماه، یکی از بزرگتر‌ین و احتمالاً پرریسک‌ترین برنامه‌های خود، یعنی پایان پشتیبانی از افزونه‌های (Add-ons) سنتی را اجرایی کند.

این بدان معناست که از نسخه 57 این مرورگر تنها از افزونه‌هایی که در بستر WebExtensions توسعه داده شده باشند پشتیبانی خواهد شد. افزونه‌های سنتی این مرورگر در بستر XUL طراحی شده بودند.

البته این شرکت اعلام کرده که برنامه‌نویسان می‌توانند همچنان افزونه‌های سنتی خود را بر روی پورتال addons.mozilla.org موسوم به AMO به اشتراک بگذارند. اما این افزونه‌ها صرفاً در جستجوی آن دسته از کاربرانی نمایش می‌یابد که از نسخه قدیمی‌تر مرورگر Firefox استفاده می‌کنند.

در حقیقت نسخه 57 مرورگر Firefox نقطه پایان پروژه‌ دو ساله Mozilla در جایگزینی XUL با بستر پیشرفته WebExtensions است.

افزونه‌های توسعه داده شده در WebExtensions به نوعی با افزونه‌های مرورگرهای Chrome،و Brave،و Opera و Vivaldi نیز سازگار هستند.

توقف پشتیبانی از افزونه‌های سنتی از نسخه 57 مرورگر Firefox از آن جهت تصمیمی پرریسک است که تنها 20 درصد از کل افزونه‌های فعلی این مرورگر مبتنی بر WebExtensions هستند. وجود افزونه‌های متنوع همواره از نقاط قوت Firefox در مقایسه با سایر مرورگرها محسوب می‌شده است.

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت