ديسك سخت با هارد ديسك منبع و محل ذخيره تمام برنامه ها و داده هاى موجود درون يك كامپيوتر است. در حال حاضر ديسك هاى سخت در دو نوع IDE و SATA بيشتر مورد توجه مصرف كنندگان است.

كابل هاى اتصالى به هارد ديسك هاى IDE شامل كابل ۴۰ پين ديتا و كابل چهار پين برق مى باشد، اما در ديسك هاى سخت SATA از كابل هاى برق ۱۵ پين و هفت پين ديتا استفاده مى شود.

يكى از مزاياى هاردهاى Sata استفاده از كابل هفت پين ديتا است. با استفاده از اين كابل، فضاى داخل كيس خلوت و جريان هوا در كيس راحت تر به گردش درمى آيد، همين طور براى تنظيم دو هارد Sata نيازى به جابه جايى جامپرهاى روى هارد نيست، چون خود آن ها بنا به شماره پورت Sata تنظيم مى شوند.
هاردهاى IDE داده ها و اطلاعات را با سرعت ۱۳۳ مگابايت در ثانيه منتقل مى كنند، اما ديسك هاى Sata اطلاعات را با سرعت ۱۵۰ مگابايت در ثانيه جابه جا مى كنند. البته در انواع جديد اين ديسك (A10) اطلاعات با سرعت سه گيگا بايت در ثانيه منتقل مى شوند كه انقلابى در صنعت هارديسك مى باشد.
تمام هارد ديسك ها مقدار فضايى را به عنوان بافز يا حافظه در اختيار دارند تا عمليات و محاسبات انتقالات، سريع تر و مطمئن تر انجام شود.
هارد ديسك هاى جديد از مقدار حافظه بيشترى استفاده مى كنند، مانند هارد هشت مگابايتى Sata كه بسيار سريع تر از هاردهاى موجود در بازار است.
در زمان بستن و باز كردن هارد ديسك بايد به اين نكات توجه كرد:
۱- رعايت كردن جهت قراردادن كابل هاى برق و ديتا توسط نشانه هاى روى كابل
۲- در زمان روشن بودن چراغ هارد، به هيچ وجه هارد را تكان ندهيد، زيرا امكان دارد كه به سطح سخت ديسك صدمه وارد شود كه اصطلاحاً به آن بدسكتور گويند

SATA

تکنولوژي هارد ديسک هاي ساتا (SATA) بر اساس پردازش اطلاعات متوالي (سريال) است. يعني انتقال اطلاعات ازهارد ديسک به باس ديتا و در جهت عکس به طور منظم و در دورهاي زماني مشخص انجام مي‏گيرد. هارد ديسکهاي ساتا از کابلهاي ريبون با پهناي کمتر استفاده مي کنند . اين کابلهاي نازک داراي کانکتورهاي بست داري هستند که کار کردن با آنها را ساده‏تر مي کند. هارد ديسکهاي ساتا اطلاعات را با سرعت متوسط 150Mb بر ثانيه انتقال مي‏دهند. براي جبران افت سرعت در حالت سري، بايد سرعت رفت و برگشت را در هر سيکل کاري بالاتر برد. در سرعت سيکل برابر، سرعت انتقال رابط موازي حدوداٌ هشت برابر بيش از حالت سري است. بنابر اين براي جبران اين اختلاف و پيشي گرفتن از آن، سيکل و به عبارتي فاصله زماني هر رفت و برگشت در رابط سري را بايد افزايش داد که اين نکته نيز به راحتي و با استفاده از تراشه هاي قدرتمند امروزي قابل انجام است، به همين دليل است که امروزه شاهد انواع ديسک هاي سخت حجيم 300 و 500 گيگابايتي SATA II با سرعتي حدود 300Mb/S  در بازار هستيم. در حال حاضر دو نسخه از اين استاندارد معرفي شده که به ترتيب عبارتند از SATA I (به اختصار SATA) و SATA II. سرعت انتقال اطلاعات در نوع اول برابر با 150 MB/S و در نوع دوم يا همان SATA II برابر با 300 MB/S (البته در حالت تئوري) مي‏باشد. با اينکه سرعت اسمي انتقال اطلاعات در ديسک هاي SATA II دوبرابر SATA I است اما اين تفاوت در واقعيت به ندرت از 20% فراتر مي‏رود. در اصل بخش عمده اين افزايش سرعت به لطف وجود فناوري جديدي با نام Native Command Queuing در ديسک هاي سخت SATA II بدست مي آيد. در واقع تاثير NCQ به اين صورت است که باعث مي شود اطلاعاتي که براي خواندن توسط هد دستگاه در صفحات مدور ذخيره‏سازي ( پلاترها – صفحات آلمينيومي به شکل دايره که در محفظه ديسک سخت قرار دارند و اطلاعات بر روي آنها به صورت صفر و يک و روش مغناطيسي ذخيره مي شوند) قرار دارند، طوري چيده شوند که با حداقل چرخش صفحات، اطلاعات توسط هد دستگاه خوانده شوند. براي خوانده شدن اطلاعات توسط هد دستگاه، در حالتي که از فناوري NCQ استفاده شده صفحه مدور نياز به 1.5 دور چرخش دارد. در مقابل ديسک سختي که فاقد فناوري NCQ است، به بيش از 2.5 دور براي خوانده شدن اطلاعات توسط هد دستگاه نياز دارد.

تكنولوژي ديسك سخت ( HARD DRIVE ) بر پايه پروسس موازي اطلاعات عمل مي كنند و بدين معناست كه اطلاعات به صورت بسته هايي به روشهاهي مختلف ( رندوم ) به باس اطلاعاتي فرستاده مي شوند. اطلاعات از ديسك سخت در فاصله هاي زماني كاملاً تصادفي مي آيند و وارد باس اطلاعاتي شده و در نهايت به سمت مقصد نهايي مي رود. IDE مخفف Integrated Drive Electronics مي باشد همينطور كه مي دانيد رابط IDE گاهي با عنوان ATA شناخته مي شود كه مخفف AT Attachment است.

اين تكنولوژي از سال ۱۹۹۰ به عنوان استاندارد كامپيوترهاي شخصي (PC ) براي هارد ديسك ها بوده است و اين زماني بود كه تكنولوژي مذكور جاي درايوهاي ESDI و MFM را گرفت يعني زماني كه هارد ديسك ها به طور متوسط حجمي معادل ۲۰۰ مگا بايت داشتند. در سال ۱۹۹۰ اولين هارد ديسك يك گيگا بايتي وارد بازار شد و قيمتي برابر ۲۰۰ دلار در بازار آمريكا داشت. از آن پس تا كنون IDE تكنولوژي مورد استفاده بوده زيرا هارد ديسكها را با قيمت پايين در اختيار مصرف كننده قرار مي داد، جاي كمتري مي گرفت و سرعت مناسبي داشت.

همتاي IDE در آن زمان SCSI ( كه مخفف Small Computer System Interface است) بود. SCSIكمي از IDE سريعتر است اما بسيار گرانتر است. به علاوه احتياج به خريد يك ادپتر SCSI كه ارزان هم نيست احتياج داريد. به عبارت ديگر IDE بازار هارد ديسكهاي كامپيوتر هاي شخصي را در انحصار خود گرفت. آنطر كه به نظر مي رسد كارخانه هاي معتبر حداقل يك تا دو سال ديگر به توليد هارد ديسكهاي با تكنولوژي IDE ادامه دهند.
هارد ديسكهاي IDE از كابلهاي ريبون پهني استفاده مي كنند كه در داخل كامپيوتر بسيار به چشم مي آيند و مرتب كردن اين كابلها در داخل كامپيوتر خود هنري است.

تكنولوژي هارد ديسك هاي ساتا ( SATA ) بر اساس پردازش اطلاعات متوالي ( سريال ) است. يعني انتقال اطلاعات از هارد ديسك به باس ديتا و در جهت عكس به طور منظم و در دورهاي زماني مشخص انجام مي گيرد.
هارد ديسكهاي ساتا از كابلهاي ريبون با پهناي كمتر استفاده مي كنند كه براي كساني كه آنرا اسمبل مي كنند باعث بسي خوشبختي است. اين كابلهاي نازك داراي كانكتورهاي بست داري هستند كه كار كردن با آنها را ساده تر مي كند.
هارد ديسكهاي ساتا اطلاعات را با سرعت متوسط ۱۵۰Mb بر ثانيه انتقال مي دهند. اما مقاله هاي زيادي روي اينترنت در مورد هارد ديسكهاي با سرعت ۳Gb در ثانيه خواهيد يافت.

اما بياييد اين دو را در عمل با يكديگر مقايسه كنيم و ببينيم چرا صنعت در آينده تكنولوژي SATA را بر خواهد گزيد.

تا كنون در مقايسه دو هارد ديسك به قيمت هم توجه داشتيم اما حالا بدون در نظر گرفتن قيمت و تكنولوژي مرسوم كارايي را بررسي مي كنيم.آزمايش از اين قرار بود. يك كامپيوتر قديمي را به يك هارد SATA مجهز كرديم. و بعد از آن دو كامپيوتر امروزي ( پنتيوم ۴ ) با سرعت متعارف را با هارد ديسك هايIDE براي مقايسه انتخاب كرديم. آزمايش ها و نتايج به قرار زير بودند.

آزمايش۱
آين آزمايش يك انتقال فايل معمولي بود. براي اينكه در هر سه كامپيوتر انتقال اطلاعات كاملاً مشابه باشد در ويندوز XP شاخه :

c:windowssystem۳۲
انتخاب شد در يك سيستم كه در آن ويندوز XP اجرا مي شود اين شاخه در حدود ۳۳۰ مگابايت حجم دارد. و حدود ۲۰۰۰ فايل در آن وجود دارد. يك فولدر جدير در درايو C پارتيشن C  از هارد ديسك ايجاد شد سپس در DOS فرمان
copy>c:>windows> system۳۲>*.*
اجرا شد كه همانطور كه مي دانيد اين دستور همه فايلهاي داخل شاخه system۳۲ را در فولدر جديد كپي مي كند و نتايج جالب بدست آمده آز اين قرار بود:

▪ كامپيوتر و نوع هارد ديسك زمان انتقال اطلاعات

▪ سيستم جديد اول همراه با IDE ۱۲۷ ثانيه

▪ سيستم جديد دوم همراه با IDE ۱۵۱ ثانيه

▪ سيستم قديمي همراه با SATA ۴۴ ثانيه

۲) آزمايش ۲

دومين آزمايش زمان بوت شدن است كه زمانهايي كه مربوط به سخت افزار است حذف شده است. يعني از لحظه اي كه تصوير آغازين ويندوز به نمايش در مي آيد تا لحظه اي كه دسك تاپ كامپيوتر به حالت عادي در مي آيد زمان اندازه گرفته شد نتايج به قرار زير است

▪ كامپيوتر و نوع هارد ديسك زمان بوت

▪ سيستم جديد اول همراه با IDE ۲۸ ثانيه

▪ سيستم جديد دوم همراه با IDE ۲۸ ثانيه

▪ سيستم قديمي همراه با SATA ۱۷ ثانيه

ـ توجه: در اين تستها به كارخانه سازنده ديسكها اشاره نشده است مطمئناً با در نظر گرفتن اين فاكتور تغيير خواهد كرد ولي هر دو مدل IDE و SATA از هارد ديسك ساخت يك كارخانه استفاده شده است.

SATA يا Serial ATA (Advanced Technology Attachment) نسل بعدي از رابط درايو است. که دنباله روي نسل قبلش Parallel ATA (PATA) بوده است. يک چيزي که در داخل هر کامپيوتري خودنمايي ميکند، ۴۰ کابل موازي که به ديسک سخت ، CDROM و ديگر اجزاي کنترلي متصل شده است. PATA استاندارد و خوب کار ميکند.

اما همچنين اشکالاتي نيز دارد. طول کابلها حداکثر ۱۸ اينچ( ۴۶ سانتيمتر) و از نظر اتصال دادن مشکل بوده و همچنين مانع عبور هوا در کيس ميشود در مواقعي که فن دچار مشکل ميشود. کابلها از نوع دايره اي شکل نيز موجود مي باشد. بعضي از درايوهاي حرفه اي PATA (Ultra ATA/۱۳۳) نرخ انتقال اطلاعات حداکثر تا ۱۳۳ Mbps را دارند. با بهبود پيدا کردن سرعت CPU ها ، RAM و گذرگاههاي سيستم ، طراحان متوجه شدند که PATA به زودي با آمدن درايوهاي پيشرفته با بازده بالا در معماري سيستم در تنگاه قرار خواهد گرفت.
● ورود SATA Serial ATA

چند ويژگي ممتاز نسبت يه پيشينيان خود دارد.کابلها بسيار باريک با اتصالات ۷ پايه اي. طولشان تا ۳ فوت(۱ متر) هم مي تواند برسد، و به راحتي جمع مي شوند. که اجازه ميدهند که فضاي زيادي در داخل کيس خود داشته باشيد. همچنين SATA مصرف برق کم تا ۲۵۰ ميلي ولت در مقايسه با PATA که نياز به ۵ ولت دارد. و همچنين ولتاژ هسته ريزپردازنده(chip) کاهش يافته است. اين صحبتها درباره خوبي هاي Seta مي باشد. Serial ATA نياز به تنظيمات Master/Slave  و جامپرهاي درايو ندارد. نصب بسيار ساده شده است.
و تکنولوژي اين امکان را داده است که يکي را انتخاب کنيد ، به اين معنا که شما ميتوانيد درايو را اضافه و کم کنيد در زماني که کامپيوتر در هرحالتي که کار است. بيشترين آينده اميد دهنده Serial ATA حذف کردن انتقال انتقال توسط PATA مي ميکند. اولين نسل حداکثر نرخ انتقال تا ۱۵۰ Mbps داشت. و SATA II تا ۳۰۰ Mbps. يک نسخه تا سال ۲۰۰۸ بيش از ۶۰۰ Mbps سرعت خواهد داشت. با مقدمه اي که در مورد نرخ انتقال داده گفته شد. سرعت Ultra ATA/۱۳۳ ديگر جايي ندارد. با عملکرد گسترده در دنياي واقعي نسل اول بي اهميت بود. اگر چه از نظر قيمت با درايوهاي PATA هم قيمت بود.

رفتن به يک تکنولوژي جديد يک انتخاب خوب در هنگام ارتقاء ، جمع کردن يا خريد يک سيستم جديد مي باشد.مادربردها با مجتمع کردن رابط SATA و PATA امکان گسترده اي براي استفاده از هر دو را به وجود آوردند. و محدوديتي در استفاده در سيستمهاي مشابه نداشتند. همچنين Serial ATA يک انتخاب خوب براي RAID و سرانجام تعيين شده براي جانشيني PATA مي باشد. براي سيستمهاي قديمي تر. قسمت سومي به نام کنترلگر SATA مي توانست در هر گذرگاهPCI قرار بگيرد ، تا شما بتوانيد يک درايو SATA خريداري نماييد.( درگاه موازي درايو Ultra ATA همچنين مي تواند مستقيما رابط PATA به SATA باشد .

اين رابط ميتواند اطلاعات را از موازي به سريال ترجمه نمايد.) اگر در حين ارتقاء مادربردي بخريد که SATA داشته باشد. به شما اجازه ميدهد در آينده به راحتي از درايوهاي SATA استفاده نماييد. در حالي که شما اکنون از يک درايو ATA معمولي استفاده مي کنيد. توجه : هنگام استفاده از دستگاههاي قسمت سوم يا رابط ها يکي را انتخاب کنيد. هميشه آدم عاقل قبل از ريسک از اطلاعات با ارزش پشتيبان مي گيرد.

فايل‌هاي زيادي از قبيل موسيقي، عكس و فيلم مطمئنا به سرعت هارد را پر مي‌كنند. خوب فرض كنيم كه هارد پر شد و بايد به دنبال هارد جديدي بگرديم ما ۱۱ عدد از جديدترين هاردهاي ۳/۵ اينچي با پورت SATA را براي شما آزمايش مي‌كنيم. در آزمايش انجام شده توسط ما از سه فاكتور سرعت، بي‌صدايي، قيمت ياد شده است.

دقت ما روي آن دسته از هاردهايي است كه داراي پورت SATA مي‌باشند. هاردهايي با پورت SATA در مقابل پورت‌هاي IDE داراي سه ويژگي برتر مي‌باشند:

ابتدا اينكه هاردهاي داراي پورت SATA راحت‌تر از هاردهاي ديگر قابل نصبند چرا كه از كابل تبادل اطلاعاتي خاص خود استفاده مي‌كنند. در مقايسه با هاردهاي IDE بايد گفت كه اينگونه هاردها عموما از يك كابل به صورت مشترك استفاده مي‌كنند و به همين خاطر هم گاهي اوقات باعث مشكلاتي در نصب Master-Slave در يك جامپر مي‌شوند.
مسئله بعدي اين است كه عموما هاردهايي با پورت SATA از سرعت تبادل اطلاعاتي برابر با ۱۵۰MB/s در SATAI و ۳۰۰MB/s در SATAII مي‌باشند در صورتي كه اين سرعت در هاردهاي IDE حداكثر به ۱۳۳MB/S مي‌رسد

البته گرچه در عمل آنقدر هم اين تفاوت سرعت خودش را نشان نمي‌دهد اما در بعضي از كارهاي روزانه تفاوت آن را مي‌توان حس كرد.

براي مثال سريعترين هارد IDE با نام Samsung Spinpoint SP۲۵۱۴N داراي ميانگين تبادل اطلاعاتي برابر با ۵۴MB/S در حالت عادي مي‌باشد. اما سريعترين هارد SATA در همان حالت سرعت چرخشي برابر با ۷۲۰۰ گردش در دقيقه با نام Hitachi Deskstar ۷K۱۶۰ HDS۷۲۱۶۱۶PL A۳۸۰ را دارا مي باشد كه در مقايسه حدودا ۱۱ درصد سريعتر مي‌باشد.

مسئله سوم اين است كه سازندگان هاردها، فنون جديد را بيشتر به مدل‌هاي SATA اختصاص داده‌اند. براي مثال تكنيك NCQ يا Native Command Queuing.
NCQ  به هارد اين توانايي را مي‌دهد كه مديريت فايل‌هايي را كه سيستم خواستار دسترسي به آنهاست را شخصا به عهده بگيرد. بدينوسيله مي‌تواند بهترين ترتيب براي دسترسي به اطلاعات را مشخص كند. اين مسئله باعث حركات چرخشي كمتري شده، مسير را كوتاه‌تر مي‌كند و باعث حركات كمتر و در عين حال سريعتر هد هارد مي‌شود.
سرعت تبادل اطلاعات با استفاده از تكنيك Perpendicular Recording نيز مي‌تواند زياد شود. در اين حالت بيتهاي اطلاعاتي نه به حالت افق‍ي بلكه به حالت عمودي در هارد تنظيم شده و جاي مي‌گيرند. به جز چند مدل استثنا مي‌توان گفت كه اين تكنيك تاكنون در هاردهاي ۳/۵ اينچي تنها براي مدل‌هاي SATA طراحي و ساخته شده است.

● براي كساني كه به دنبال ارزاني هستند:

۱) ۳ عدد از مناسب‌ترين هاردها: هر چه بيشتر، گرانتر:

مطمئنا در هاردهايي كه فضاي زيادي را دارند مثلا تا ۷۵۰ گيگابايت، قيمت نيز بالا مي‌باشد. كساني كه در مورد قيمت زياد فكر مي‌كنند، به همين علت به دنبال هاردهايي با فضاي خالي كمتري مي‌گردند. يك سري از ارزانترين عرضه‌هاي بازار، اكنون هاردهايي با ۲۵۰ گيگابايت مي‌باشند كه مي‌توان گفت به ازاي هر گيگابايت ۳۰ سنت گرفته مي‌شود. در مقايسه در هاردهاي ۷۵۰ گيگابايتي از نوع Seagate Barracuda ۷۲۰۰.۱۰ ST۳۷۵۰۶۴۰AS  قيمت هر گيگابايت ۴۵ سنت مي‌باشد كه مي‌توان به جرات گفت ۵۰ درصد اين قيمت اضافه است.

اگر احتياج به حافظه بالايي داريد، بهتر است كه چند هارد يك مدلي را خريداري كنيد، البته به ميزاني كه از پورتهاي PC بيشتر نشود. اين كار، نه تنها از نظر قيمت به صرفه است. بلكه تمامي فوايد مربوط به ارتباطات هاردها با يكديگر را نيز در اختيار شما مي‌گذارد:

 Raid(Redundant Array of Inexpensiv Disk براي استفاده از فن Raid بايد مادربرد شما داراي يك Raid- Controller باشد. البته بيشتر مدل‌هاي جديد اين قابليت را دارا مي‌باشند.

۲) سرعت بالاتر انتقال اطلاعات:

در Raid ۰ كه نام Striping را به خود گرفته است، كامپيوتر در آن واحد به دو يا چند هارد دسترسي پيدا مي‌كند. در اين ميان Raid-Controller عمليات خواندن و يا نوشتن را به قسمتهايي تقسيم كرده و به موازات هم به هاردها مي‌فرستد و از آنها مي‌گيرد. در بهترين حالت، سرعت انتقال داده يك ارتباط Raid۰ با دو هارد، حدودا دو برابر گشته و با هر هارد اضافي ۵۰ درصد افزايش مي يابد. در اين ميان، تمام فضاي موجوددر هاردهاي فعال در اين كار قابل دسترسند.

ـ بخش منفي‌:

اگر تنها يكي از هاردها از كار بيفتد، تمامي داده‌هاي ارتباط Raido از ميان مي‌رود.
ـ امنيت كامل داده‌ها:

در Raid۱ كه نام (Mirroring) را به خود گرفته است. كامپيوتر فايل‌ها را به طور شباهتي در دو هارد ذخيره مي‌كند، به گونه‌اي كه در صورت از كار افتادن يكي از هاردها تمامي فايل‌ها به صورت ۱:۱ در هارد ديگر وجود دارند و كپي شده‌اند. نكته منفي: شما تنها از نيمي از كل حافظه موجود در دو هارد مي‌توانيد استفاده كنيد.

۳) با امنيت و به سرعت:

Raid ۵ تركيبي از Raid۰ و Raid۱ مي‌باشد و عموما ۳ هارد يكسان را به عنوان مبدا انتخاب مي‌كند. در اين ميان هر هارد، اطلاعات پارتيشن‌هاي ديگر را در خود ذخيره مي‌سازد. در اين صورت اگر يكي از هاردها از كار بيفتد، توسط اطلاعات پارتيشني موجود در هاردهاي ديگر بخش اطلاعاتي خراب شده هارد مشكل دار دوباره ساخته مي‌شود. سرعت خواندن حدودا نزديك به ارتباطات Raid۰ مي‌باشد. نكته منفي: در هنگام ثبت، سيستم Raid ۵ كندتر از يك هارد مي‌باشد چرا كه اطلاعات پارتيشسن‌ها بايد به طور مرتب Refresh شوند.

براي همين هم تمامي توانايي ها و فضاهاي هاردهاي عضو در عمليات سهيم نخواهند بود.
● سه هارد عالي براي تيتر اين بخش:

▪ Samsung Spinpoint P۱۲۰ SP۲۵۰۴C

▪ Samsung Spinpoint T۱۳۳HD۴۰۱LJ

▪ Hitachi Destar T۷K۲۵۰HDT۷۲۲۵۲۵DLA۳۸۰

● براي كساني كه عاشق سرعتند:

▪ چهار مسئله براي سرعت يك هارد مهمند:

سرعت خواندن و نوشتن- ميانگين و حداكثر زمان دسترسي بنا به نرم‌افزار و مكان اجرا بايد هر مسئله به گونه‌اي جدا و متغير اندازه‌گيري شود:

در سرعت يك هارد ، سرعت متوالي خواندن و نوشتن كه توسط آن حداقل، ميانگين و حداكثر عملكرد فايلها مشخص مي‌شوند، بسيار مهم است. براي مثال به حداكثر سرعت تبادل اطلاعات خواندن و نوشتن هنگامي احتياج پيدا خواهيد كرد كه بخواهيد فايل‌هاي ويديويي و يا موسيقي را Stream كنيد. توسط نرخ بالاي داده نيز امنيت داده‌ها و بازسازي سيستم كاري آسان و سريع خواهد شد.

هنگامي كه سرعت انتقال خواندن زيادتر باشد، سيستم عامل سريعتر شروع مي‌شود و برنامه‌ها نيز سريعتر به اجرا در مي‌آيند، البته در صورتي كه هارد، رم يا سي‌پي‌يو جلوي آن را با كارهاي ديگر نگيرند. سرعت نوشتن سريعتر، براي مثال عمليات كپي را سرعت مي‌بخشد.

ميانگين زمان دسترسي اعلام مي‌كند، كه در ميانگين هدهاي نوشتن و خواندن چند ميلي ثانيه احتياج دارند تا بخش مورد نظري از فايل‌ها در هارد را تحت كنترل خود در آورند. يكي از نقشهاي مهم ميانگين زمان دسترسي براي مثال در عملكردهاي مربوط به Search مي‌باشد. به همين علت هم بهتر است، براي بانكهاي اطلاعاتي بسيار بزرگ، هاردهايي با زمان دسترسي كمتر وارد عمل شوند. حتي هنگامي كه فايل‌هايي را كپي مي‌كنيد، اين ميانگين زمان دسترسي، مدت عمل كپي را تحت تاثير قرار مي‌دهد.
براي اندازه‌گيري مدت زمان لازم هدهاي خواند و نوشتن براي رسيدن از فايل‌هاي بيروني به فايل‌هاي دروني صحبت از حداكثر زمان دسترسي خواهد شد. در صورتي كه حداكثر زمان دسترسي، كم باشد براي مثال كمك بزرگي در هاردهاي Fragment شده و پر به شما مي‌كند.

● سه عدد از بهترين هارد‌ها بنا به تيتر متن:

۱) Western Digital Raptor X WD۱۵۰۰AHFD

۲) Seagate Barracuda ۷۲۰۰.۱۰ ST۳۷۵۰۶۴۰AS

۳) Hitachi Deskstar ۷K۱۶۰ HDS۷۲۱۶۱۶PLA۳۸۰

● براي گوش‌هاي حساس: سه عدد از بي‌سروصداترين هاردها

صداي حاصله از يك هارد را با واحدي به نام دسيبل اندازه مي‌گيرند. در اين ميان از دستگاه سنجش فشار وارده بر پوسته هارد كه شرايط موجود در گوش انسان از لحاظ بيولوژي را نيز در نظر مي گيرد، استفاده مي شود. هاردي كه در گوش انسان قرار است به عنوان آرام و بي صدا تلقي شود، بايد در حالت عادي، عددي بيش از ۲۵ دسيبل را نشان ندهد و همچنين در حالت پر كار از ۳۰ دسيبل تجاوز نكند.

علاوه بر دستگاه سنجش فشار وارده بر پوشه هارد از واحدي به نام Sone نيز استفاده مي‌شود. اين واحد اندازه‌گيري صدايي حالت فاعلي يك صدا را تفسير مي‌كند. بايد گفت كه گوش انسان صدايي تا حدود يك Sone را به عنوان آزاردهنده نمي‌شناسد « البته اين ميزان در انسان‌هاي مختلف كمي متفاوت است

● ۳ عدد از بهترين هاردها بنا به تيتر:

۱) Hitachi Deskstar ۷K۱۶۰ HDS۷۲۱۶PLA۳۸۰

۲) Hitachi Deskstar ۷K۸۰ HDS۷۲۸۰۸۰PLA۳۸۰

۳) Westen Digital Caviar SE۱۶ WD۵۰۰۰KS

بازیابی اطلاعات

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت