باج گیری بدافزار SamSam

Un1
 بدافزار « SamSam » که از سال ۲۰۱۵ کشف شده، تا به حال ۹/ ۵ میلیون دلار از قربانیان خود باج گرفته است. این بدافزار با تسلط بر سیستم رایانه، در مقابل دریافت مبلغی اطلاعات آن را آزاد می‌کند.

مرکز بازیابی اطلاعات هارد امین پایتخت همواره می کوشد تا بروزترین خبرها و همچنین خدمات بسیار مناسبی را در خصوص بازیابی اطلاعات برای شما عزیزان ارائه دهد.

طبق گزارش شرکت امنیتی Sophos خسارت مالی بدافزار SamSam به شرکت‌ها بسیار بیشتر از تخمین‌های کارشناسان بوده است. این بدافزار که نخستین بار در دسامبر ۲۰۱۵آشکار شد. طبق گزارشات شرکت سوفوس، روزانه یکبار از این باج‌افزار برای حمله استفاده می‌کنند اما یک کاربر معمولی اینترنت ممکن است هیچ‌گاه با آن روبه‌رو نشود زیرا SamSam قربانیان خود را هدف می‌گیرد. این باج‌افزار سیستم رایانه را گروگان می‌گیرد و در مقابل دریافت مبلغی، اطلاعات آن را آزاد می‌کند. بدافزار‌ها به‌طور کلی در ایمیل‌های اسپم ناشناس ارائه می‌شوند و حاوی فایل یا لینک آلوده هستند. هنگامی که کاربر روی فایل یا لینک موجود در ایمیل کلیک کند، باج‌افزار کنترل رایانه را به دست می‌گیرد. این حمله ایمیل‌های ناخواسته(اسپم) افراد خاصی را هدف نمی‌گیرد بلکه به هزاران آدرس ایمیل ارسال می‌شود.

اما بدافزار SamSam شیوه متفاوتی دارد به‌طوری که یک هکر یا گروهی از هکرها وارد یک شبکه می‌شوند، آن را اسکن می‌کنند و سپس به‌طور دستی باج‌افزار SamSam را اجرا می‌کنند. این حملات تخصصی هستند تا بیشترین خسارت را وارد و بیشترین باج را دریافت کنند. پیش از این تصور می‌شد SamSam در حملات به سازمان‌های دولتی، خدمات درمانی و آموزشی به کار می‌رود اما تحقیقی عمیق‌تر نشان می‌دهد شرکت‌های بخش خصوصی نیز قربانی حملات آن شده‌اند. طبق این تحقیق ۵۰ درصد قربانیان از شرکت‌های خصوصی، ۲۶ درصد از بخش خدمات درمانی، ۱۳ درصد از سازمان‌های دولتی و ۱۱ درصد از موسسات آموزشی بوده‌اند.

مرکز بازیابی اطلاعات هارد امین پایتخت

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت