ضربه به هارد دیسک و اثرات آن

ضربه به هارد دیسک و اثرات آن

در صورت ضربه به هارد دیسک چه اتفاقی می افتد؟ در درون هارد دیسک، دیسک های مدور نازک و حساسی وجود دارد که دارای پوششی مغناطیسی هستند که پلتر نام دارند. هارد های لپ تاپی از پلاترهایی از جنس شیشه درست شده اند. موتور متصل به این پلاترها، آنها را با سرعتی معادل 5400 تا 7200 دور در دقیقه می چرخاند. سطح پلاترها به بخش هایی با عنوان سکتور تقسیم شده است و اطلاعات در این سکتورها ذخیره می شود. برای هر پلتر یک هد متصل به یک بازو وجود دارد.

خوانش و نوشتن اطلاعات در هارد بوسیله هد و در سکتورها اتفاق می افتد. در نوک هر هد از سیم پیچی بسیار ریز از جنس مس استفاده شده است که با یک سیم به برد متصل است و دارای شارژ مغناطیسی است. با چرخش این صفحات (دیسک)، و القای مغناطیسی از فاصله میکروسکوپی هد با آنها (به اندازه چند اتم)، اطلاعات در شعاع دیسک های مدور خوانده یا ثبت می شود. اما در زمانی که از هارد استفاده نمی شود، این هدها به دور از دیسک و در جایی با عنوان پارکینگ هد قرار می گیرند. اگر در هنگام افتادن یا ضربه، هارد در حال کار کردن باشد و هد روی سطح باشد، این فاصله چند اتمی به هم خورده و هد سطح حساس هارد را لمس می کند. این دقیقاً همان اتفاقی است که هیچ گاه نباید بیافتد.

خرابی موتور و برد هارد

احتمال دیگر، خرابی یا گیر کردن موتور چرخاننده دیسک ها یا برد منطقی در اثر شوک حاصل از ضربه یا سقوط است. در این صورت نیز احتمال آسیب های جدی تر به اطلاعات شما وجود دارد. اتصالات برقی در برد در اثر ضربه با به کار انداختن هارد، می تواند به آسیب های جدی تری منجر شود و شانس موفقیت بازیابی اطلاعات هارد دیسک ضربه خورده را کاهش دهد.

خرابی هد و خراش پلاترها

ضربه به هارد می تواند علاوه بر به هم زدن کالیبره هد هارد، موجب خراش سطح مغناطیسی هارد شود. در این مواقع هارد شما دچار بد سکتور می شود. بسته به شدت ضربه و مدت زمان آن، حجم Bad Sector در هارد متغیر است. حال فرض کنید که بعد از ضربه و برهم خوردن کالیبره هد، شما اقدام به بازیابی اطلاعات هارد دیسک ضربه خورده خود با استفاده از نرم افزار کنید. هارد شروع به کار می کند و آسیب قبلی، در اثر تماس بیشتر چند برابر می شود. احتمال دیگر خرابی بازوی هد و خسارت های سنگین دیگر به همه پلترهاست.

 

اگر هارد ضربه خورد، چه باید کرد؟

به دلایلی که در بالا توضیح داده شد، در هنگام ضربه خوردن هارد اکسترنال، لپ تاپ یا کیس دسکتاپ، از انجام ریکاوری اطلاعات با نرم افزار خودداری کنید و به مرکز تخصصی امین پایتخت مراجعه کنید. همکاران ما در این زمینه به شما عزیزان کمک می کنند.

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت