دیفرگ کردن هارد دیسک چه زمانی نیاز است؟

احتمالا واژه ی دیفرگ برای هارد دیسک به گوشتان خورده است. به طور کلی این واژه به معنای یکپارچه سازی می باشد و معمولا در مورد هارد دیسک ها به کار می رود. امروزه کمتر نیاز داریم که هارد دیسکمان را دیفرگ کنیم زیرا ویندوزهای جدید به شکلی طراحی شده اند که حتی با گذشت زمان زیادی از استفاده ی هارد دیسک، کارآیی آن افت زیادی نمی کند. همچنین فایل سیستم NTFS توسط ماکروسافت برای بهبود عملکرد هارد دیسک معرفی شد و توانست تاثیرات مثبتی مانند طبقه بندی کارآمدتر فایل ها داشته باشد. در حال حاضر بخش مهمی از دیفرگ کردن هارد دیسک توسط خود دستگاه به شکل اتوماتیک انجام می شود. بنابراین ممکن است دیفرگ کردن تفاوت زیادی در کارآیی هارد دیسکتان ایجاد نکند.

اگر بخواهیم به شکل ساده عملی که دیفرگ کردن انجام می دهد را توضیخ دهیم، می توان اینطور تعریف کرد که با گذشت زمان و ذخیره و پاک کردن های مداوم هارد دیسک، فضاهای بدون استفاده ی متعددی در بین فایل های ذخیره شده به وجود می آید و این باعث می شود که هارد دیسک مجبور شود یک فایل پرحجم را در مکان های مختلفی به شکل دسته دسته ذخیره کند.

از آنجایی که هارد دیسک برای خوانش اطلاعات از الگوریتم خطی استفاده می کند، وجود فضاهای خالی و اطلاعات در مکان های مختلف باعث می شود زمان بیشتری برای دسترسی کامل به یک محتوا نیاز باشد. دیفرگ کردن می تواند این فضاهای خالی را از میان برداشته و فایل های ذخیره شده را در دسته هایی نزدیک به هم و پشت هم بچیند.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که مراقب باشید حافظه ی SSD را دیفرگ نکنید. سازوکار این حافظه ها کاملا متفاوت از هارد دیسک هاست و اطلاعات را به شکل پراکنده در مکان های مختلف ذخیره سازی می کنند. دیفرگ کردن حافظه SSD باعث بهبود عملکرد آن نخواهد شد و عمر دستگاه را نیز به شکل قابل توجهی کاهش خواهد داد. برای بهینه سازی عملکرد حافظه های SSD می توان از تریم کردن استفاده کرد.

برای انجام عمل دیفرگ، می توان از نرم افزارهای مختلفی کمک گرفت اما خود سیستم عامل های ویندوز و مک نیز دارای ابزارهایی برای انجام این عمل هستند. ساده ترین راه برای دست یابی به این ابزارها در ویندوزهای XP و Seven 7، اجرای این مسیر است: Start / All Programs / Accessories / System Tools / Disk Defragmenter. مسیر دوم نیز از طریق انجام کلیک راست بر روی یکی از درایوهای ویندوز در محیط My Computer است.سپس گزینه Properties را انتخاب نموده و بعد گزینه Tools را انتخاب می کنیم.

دیفرگ کردن هارد دیسک

معمولا ویندوز های بالاتر اینکار را به شکل خودکار انجام می دهند  نحوه ی انجام آن متفاوت است. میزان زمانی که باید برای دیفرگ کردن اطلاعات اختصاص داده شود بسته به حجم اطلاعات موجود و نوع آن ها می تواند متفاوت باشد. توصیه می کنیم در زمانی که دستگاه در حال انجام دیفرگ هارد دیسک است، با آن کار نکنید تا پروسه ی بهینه سازی با سرعت بیشتری انجام شود. می توان عملیات دیفرگ را برای هارد دیسک های اکسترنال نیز انجام داد.

منبع: pcworld.com

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت