رم GDDR6 سامسونگ با عملکردی غیر قابل تصور

سامسونگ اعلام کرده است که رم GDDR6 این شرکت، در عمل سرعتی بالغ بر ۱۶ گیگاترنسفر بر ثانیه ارائه می‌دهد.

حافظه‌ی گرافیک GDDR6 با سرعت ۱۶ گیگاترنسفر بر ثانیه از محصولات سامسونگ  در نمایشگاه CES موفق به کسب جایزه شد. اکنون سامسونگ اطلاعاتی از میزان پیشرفت در تولید این محصول منتشر کرده است که نشان می‌دهد این رم سرعتی بیش از ۱۶ گیگاترنسفر دارد. این در صورتی می باشد که سامسونگ اعلام کرده بود این محصول پس از ارائه به بازار سرعتی برابر با ۱۴ گیگاترنسفر بر ثانیه را به کاربران ارائه خواهد کرد.

کارت‌های گرافیکی که از این رم جدید استفاده کنند از پهنای باند دوبرابر بهره‌مند خواهند شد؛ یعنی یک کارت گرافیک ۲۵۶ جی‌فورس جی‌تی‌ایکس 1070 Ti با قرارگیری در کنار رم GDDR6 به جای GDDR5، می‌تواند عملکردی برابر با کارت گرافیک ۵۱۲ داشته باشد. همچنین این رم‌ها مصرف انرژی کمتری دارند. بر اساس ادعای سامسونگ، رم‌های GDDR5 کنونی برای فعالیت عادی به ۱.۵ ولت انرژی نیاز دارند؛ درحالی‌که مصرف رم GDDR6 در حد ۱.۳۵ ولت است.

اظهار نظری در مورد اینکه رم GDDR6 چه زمان در رایانه‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت صورت نگرفته است. انویدیا نیز نسل بعدی پردازنده‌های گرافیکی خود را معرفی نکرده است و به استفاده از GDDR5 و GDDR5X در محصولاتش ادامه می‌دهد. این شرکت در پیشرفته‌ترین محصولاتش یعنی پاسکال و ولتا از HBM2 استفاده کرد؛ همان کاری کهAMD در کارت‌های گرافیک‌ وگا انجام داد. به‌هرحال باید منتظر ماند و عملکرد این حافظه‌ی گرافیکی نسل جدید را در عمل مشاهده کرد.

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت