همه چیز درباره ی بدسکتورها و رفع آن ها در تعمیرات هارد

همه چیز درباره ی بدسکتورها و رفع آن ها در تعمیرات هارد

بدسکتورها و رفع آن ها در تعمیرات هارد یکی از مشکلاتی است که گریبان بسیاری از هارد دیسک ها را می گیرد و برای کاربران دردسرهای مختلفی ایجاد می کند. در واقع به یک بخش کوچک از حافظه سکتور می گویند. زمانی که مشکل بدسکتور ایجاد می شود. بخش هایی از حافظه از کار می افتند و دیگر پاسخی به دستورات نمی دهند. بدسکتورها می توانند گریبان هارد دیسک های کلاسیک را بگیرند اما حافظه های SSD نیز ممکن است با این مشکل مواجه شوند.

به شکل کلی می توان گفت دو مدل بدسکتور وجود دارد. مدل اول از این عارضه به علت آسیب های فیزیکی ایجاد می شود. مدل دوم بدسکتورها ناشی از مشکلات نرم افزاری هستند. بدسکتورهای فیزیکی، بخش کوچکی از هارد درایو است که به صورت فیزیکی دچار مشکل شده است. ممکن است هد هارد درایو به بخشی از حافظه برخورد کرده و در نتیجه آن را معیوب کرده باشد. همچنین وجود گرد و خاک هم ممکن است باعث به وجود آمدن این مشکل شود   هارد های SSD معمولا در برابر ضربات از خود مقاومت نشان می دهند اما استفاده ی مداوم از سکتورهای این مدل جافظه می تواند به مرور زمان آن ها را از کار بیاندازد. معمولا این بدسکتورها در روند تعمیرات هارد نیز غیرقابل اصلاح هستند.

بدسکتورهای نرم افزاری یا منطقی زمانی ایجاد می شوند که یک تکه از حافظه به دلیل مشکلات نرم افزاری به وجود آمده کارکرد خود را از دست بدهد. اگر در بین انجام اعمال به هر دلیلی دستگاه از کار بیفتد، حافظه در میانه ی استفاده از سکتورها متوقف می شود. این موضوع می تواند سبب به وجود آمدن بدسکتورهای نرم افزاری شود. همچنین ویروس ها می توانند روی عملکرد حافظه تاثیر بگذارند. در این موارد هنگامی که سیستم قصد رسیدن به این بخش را دارد، با مشکل مواجه می شود. خبر خوب این است که با کمک فرایندهای تعمیرات هارد می توان این نقص را برطرف کرد.

وقتی کامپیوتر شما متوجه می شود که در حافظه یک یا چند بدسکتور ایجاد شده است واکنش عمومی دستگاه این است که این بدسکتورها را نادیده می گیرد و سعی می کند با استفاده از قسمت هایی از احفظه که سالم مانده اند کارکرد خود را انجام دهد. با استفاده از ابزارهای تحلیلی می توانید متوجه شوید که آیا حافظه دچار مشکل است یا خیر. توجه داشته باشید که به احتمال زیاد اطلاعاتی که پیش از این در این بخش از حافظتان نگهداری می‌ شد از بین خواهد رفت. البته باید اشاره کرد که ابزارهای تحلیل روشی برای رفع بد سکتورهای نرم را در اختیارتان نمی گذارند.

همه چیز درباره ی بدسکتورها و رفع آن ها در تعمیرات هارد

برخی از بدسکتور‌ها نشان دهنده‌ ی از کار افتادن هارد درایو نیستند. در واقع این اتفاق ممکن است برای هر هاردی پیش بیاید، اما در صورتی که به طور مکرر هارد درایوتان دچار بد سکتور می ‌شود باید این موضوع را در نظر بگیرید که احتمالا به زودی هاردتان از کار خواهد افتاد و باید آن را تعویض کنید. در صورتی که متوجه شدید هاردتان دچار بدسکتور شده است بهتر است به متخصصی در زمینه تعمیرات هارد مراجعه کنید.

منبع: howtogeek

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت