هواوی احتمالاً برای گوشی‌های پایین‌رده خود تراشه‌ تولید خواهد کرد

وعده‌های رئیس‌جمهور ایالات‌متحده، هیچ تغییری در وضعیت هواوی ایجاد نکرده اما گزارش‌ها نشان می‌دهد استفاده‌ی شرکت چینی از تراشه‌های بومی خود در حال افزایش است.

هواوی

هواوی یکی از شرکت‌های انگشت‌شمار تولید‌کننده‌ی گوشی‌های هوشمند است که بیشترین قسمت تراشه‌ی مصرفی خود را می‌سازد. این شرکت با واحد طراحی HiSilicon خود، میلیون‌ها پردازنده‌ را با سرعت زیاد و به‌صورت انبوه تولید می‌کند. حالا به‌نظر می‌رسد شرکت چینی قصد‌ دارد پا را فراتر بگذارد و تعداد بیشتری از گوشی‌های خود را با پردازنده‌های بومی های‌سیلیکون تولید کند.

نشریه‌ی اینترنتی DigiTimes با اشاره به منابع مطلع در زنجیره‌ی تأمین گزارش می‌دهد که هواوی قصد دارد در نیمه‌ی دوم سال، ۶۰ درصد از گوشی‌های خود را با پردازنده‌های های‌سیلیکون روانه‌ی بازار کند. منبع مورد‌نظر اشاره می‌کند که این رقم به‌ترتیب در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، کمتر از ۴۰ و ۴۵ درصد بوده‌ است.

در حال‌ حاضر نیز تمامی گوشی‌های پرچم‌دار و میان‌رده‌ی هواوی با پردازنده‌های ساخت خود شرکت به‌ بازار عرضه می‌شوند. با در نظر‌گرفتن این مورد، اگر هواوی بخواهد به‌صورت چشم‌گیرتری پذیرای پردازنده‌های بومی خود باشد، نیاز دارد تا در محصولات پایین‌رده از تراشه‌های های‌سیلیکون استفاده کند. این شرکت در‌حال حاضر از پردازنده‌های کوالکام و مدیاتک در گوشی‌های ارزان‌تر مانند Y5 (هلیو A22) و Y Max (اسنپدراگون 660) ، Y7 2019(اسنپدراگون 450) و Enjoy 9e (هلیو A35) بهره می‌برد.

نمی‌توان مطمئن بود که هواوی تراشه‌های جدیدی برای گوشی‌های پایین‌رده‌ی خود خواهد ساخت یا به‌جای آن از پردازنده‌های پایین‌رده‌ی قدیمی خود مانند کرین ۶۵۹ در این گوشی‌ها استفاده خواهد کرد. اما شکی نیست که غول فناوری چین، توانایی این را دارد که جهت بالا‌بردن عملکرد گوشی‌های پایین‌رده‌ی خود، اقدام به تولید پردازنده (با توان پردازشی و پردازش گرافیکی بالا) در مقیاسی کوچک کند. البته با اطمینان می‌توان گفت گوشی‌های جدید عرضه‌شده با این پردازنده خواهند توانست رقیبی جدی برای گوشی‌های دارای پردازنده‌های مدیاتک و کوالکام باشند.

هواوی 1

این اخبار به‌دنبال ممنوعیت‌های تجاری ایالات متحده علیه هواوی منتشر می‌شود که منجر‌به توقف عرضه‌ی محصولات به شرکت‌های چینی توسط کوالکام شد. پس تصمیم هواوی مبنی‌بر ساخت تعدادی بیشتر از تراشه‌های بومی، بهترین دیوار دفاعی است که این شرکت می‌توانست در برابر ممنوعیت‌های آمریکا برپا کند.

نظر شما چیست؟ کدام پردازنده‌ها در گوشی‌های پایین‌رده‌ی هواوی عملکرد بهتری خواهند داشت؟

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت