پلیس مهاجرت گذر‌نامه‌ها الکترونیکی‌ است، GPS وجود ندارد

تصویر گذرنامه ایرانی

اخیرا فیلمی در فضای مجازی منتشر شده‌است که نشان می‌دهد درون گذرنامه‌ها تراشه الکترونیکی قرار دارد؛ برخی از این تراشه تعبیر به GPS کرده‌اند. در همین مورد سرهنگ «مجید صمدی» رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی اعلام کرده است که گذرنامه‌های صادره در ایران مانند ۹۰ درصد کشورهای دنیا الکترونیکی است.

سرهنگ صمدی در واکنش به انتشار این فیلم به فارس گفت:

«اعلام مطلبی مبنی بر اینکه GPS در گذرنامه‌ها نصب شده است، موضوعی غیرتخصصی و خنده‌دار است. ایران همانند 90 درصد کشورهای دنیا گذرنامه‌اش الکترونیکی است و بر این اساس تراشه‌ای الکترونیکی در آن نصب شده است.»

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی در ادامه عنوان کرد که روی جلد گذرنامه علامتی شبیه دوربین حک شده است که به صورت شفاف اعلام می‌کند، گذرنامه الکترونیکی است. وی با اعلام عضویت جمهوری اسلامی ایران در PKD که مرکز آن در کانادا است، خاطرنشان کرد:

«بر این اساس گذرنامه‌های صادر شده در جمهوری اسلامی ایران، الکترونیکی بوده که نشانه‌ای از استاندارد بودن این گذرنامه‌ها در مجامع بین‌المللی است.»

لازم به توضیح است که تراشه موجود در گذرنامه‌ها GPS نیستند، چراکه GPS نیاز به منبع تغذیه دارد که باید در فواصل زمانی مختلف شارژ شود.

گفتنی‌ست طبق قوانین کلیه شهروندان دارای سن قانونی که منع قانونی ندارند و نیز کودکانی که زیر ۱۸ سال یا تحت ولایت یا قیومت هستند، با اجازه ولی می‌توانند گذرنامه دریافت کنند. مشمولان وظیفه (سربازی) نیز تنها با دریافت مجوز کتبی از اداره وظیفه عمومی می‌توانند پاسپورت بگیرند. بانوان متاهل نیز برای دریافت گذرنامه باید موافقت کتبی همسر یا در موارد اضطراری، اجازه دادستان شهرستانی که در آن درخواست گذرنامه داده‌اند، ارائه دهند.

.مرکز بازیابی اطلاعات هارد امین پایتخت همواره می کوشد تا بروزترین خبرها و همچنین خدمات بسیار مناسبی را در خصوص بازیابی اطلاعات برای شما عزیزان ارائه دهد.

مرکز بازیابی اطلاعات هارد امین پایتخت

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت