پنج روش برای بررسی سلامت هارد در ویندوز 10 – بخش اول

پنج روش برای بررسی سلامت هارد در ویندوز 10

ارزشمندترین قسمت کامپیوتر شما هارد دیسک است. این شامل تمام داده های شما است، اگر اتفاقی برای آن بیفتد، همه  طلاعات شما از بین میرود و ممکن است شما با مشکل مواجه شوید. بنابراین، مهم است که از سلامت هارد خود مطلع شوید. هارد دیسک شما با گذشت زمان ممکن است دچار مشکل شود و آسیب ببیند. شما باید بدانید که چگونه سلامت هارد دیسک خود را بررسی کنید.

پنج روش برای بررسی سلامت هارد در ویندوز 10

پنج روش برای بررسی سلامت هارد دیسک در ویندوز 10 وجود دارد. دو ابزار در ویندوز 10 و سه ابزار خارجی وجود دارد. این ابزارها به شما امکان می دهند بخش های خراب در هارد دیسک خود را نیز بررسی کنید.

روش 1- با استفاده از ابزار WMIC

WMIC مخفف Windows Management Interface Command است، یک ابزار خط فرمان ساده است که اطلاعات مربوط به سیستمی را که بر روی آن کار می کنید برمی گرداند. این ابزار می تواند برای بررسی هارد دیسک شما استفاده شود.

خط فرمان را باز کرده و تایپ کنید: wmic diskdrive get status، model

نتیجه وضعیت درایو دیسک را نشان می دهد. اگر وضعیت نشان می دهد “خوب”، سلامتی خوب است.

اگر وضعیت “Pred Fail” را نشان می دهد وضعیت سلامتی خوب نیست (کمک فنی فوری دریافت کنید و از اطلاعات خود در اسرع وقت نسخه پشتیبان تهیه کنید).

روش 2- با استفاده از ابزار CHKDSK

CHKDSK مخفف عبارت – Check Disk است و chkdsk یک ابزار اجرای فرمان می باشد که برای بررسی سیستم فایل و وضعیت هارد دیسک های سیستم استفاده می شود.

خط فرمان را باز کرده و تایپ کنید: chkdsk c:

این ابزار سیستم فایل (در حالت خواندن) را بررسی می کند و خلاصه ای از مسائل مربوط به درایو را ارائه می دهد. در قسمت انتهایی این ابزار، یک خط نظر “خلاصه بخش بد دیسک” وجود دارد که تعداد بخش های دیسک بد را نشان می دهد که باید صفر باشد. در غیر این صورت، فوراً از یک کارشناس فنی بگیرید، زیرا درایو دیسک شما باید در اسرع وقت تعویض شود.

در ادامه مطلب بعدی توضیحات بیشتری در این زمینه ارائه خواهیم داد.

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت