AMD برای سرفیس لپ تاپ 3 پردازنده اختصاصی ساخته است

مایکروسافت با معرفی سرفیس لپ‌تاپ ۳ اعلام کرد که با هدف ساخت نسخه‌ای اختصاصی از پردازنده‌ی رایزن برای محصول خود، با AMD همکاری کرده است.

AMD

مایکروسافت با رونمایی جدیدترین لپ تاپ خود، سرفیس لپ‌تاپ ۳، اعلام کرد سرفیس جدیدش از پردازنده‌ی Ryzen 7 Surface edition بهره می‌برد. به بیان بهتر، نسخه‌ای از پردازنده‌ی رایزن که در سرفیس لپ‌تاپ ۳ به‌کار رفته، برای این دستگاه بهینه‌سازی شده است. براساس اطلاعات ارائه‌شده، پردازنده‌ی سفارشی‌سازی‌شده‌ی رایزن با یک واحد APU و پردازنده‌ی گرافیکی رادئون وگا ۱۱ راهی بازار شده که اختصاصا برای نسل ششم از لپ‌تاپ مایکروسافت بهینه‌سازی شده است. البته تمام نسخه‌های سرفیس لپ‌تاپ ۳ مایکروسافت به این پردازنده مجهز نخواهند شد؛ بلکه تراشه‌ی نسل دهمی آیس‌لیک اینتل مبتنی‌بر لیتوگرافی ۱۰ نانومتری نیز نیروی پردازشی موردنیاز بخشی از سرفیس لپ‌تاپ ۳ را تأمین خواهد کرد.

مایکروسافت تأکید کرده است سرفیس‌ لپ‌تاپ‌های مبتنی‌بر تراشه‌ی AMD عمر باتری یک‌روزه دارند و برای شارژ باتری آن به میزان ۸۰ درصد، یک ساعت کافی است. ردموندی‌ها هنوز جزئیاتی از مشخصات سخت‌افزاری پردازنده‌ی به‌کار‌رفته در سرفیس لپ‌تاپ ۳ ارائه نکرده‌اند، حال‌آنکه بنابر اطلاعات موجود، پردازنده‌ی ۱۵ واتی مذکور قوی‌ترین و ازنظر گرافیکی نیز سریع‌ترین تراشه‌ی موبایلی است که AMD تا‌به‌امروز تولید کرده است.

با توجه به اطلاعات جزئی  منتشرشده از این پردازنده، مایکروسافت از پردازنده‌ی رایزن ۷ مدل 3780U در سرفیس لپ‌تاپ ۳ استفاده کرده است که نسخه‌ی بهینه‌‌شده‌ی پردازنده ۱۲ نانومتری رایزن ۷ مدل 3700U است. ناگفته نماند مایکروسافت برای نسخه‌های ارزان‌تر سرفیس لپ‌تاپ ۳ از پردازنده‌ی رایزن ۵ مدل 3580U به‌همراه رادئون RX وگا ۱۱ استفاده خواهد کرد. البته باید به پشتیبانی از فناوری FreeSync در این پردازنده اشاره کرد که با توجه به مشارکت AMD و مایکروسافت چندان دور از انتظار نیست.

سرفیس لپ‌تاپ ۳ در دو نسخه‌ی ۱۳/۵ و ۱۵ اینچی به‌ترتیب با قیمت پایه‌ی ۹۹۹ و ۱،۱۹۹ دلاری راهی بازار خواهند شد. هر دو نسخه از ۲۲ اکتبر هم‌زمان با سرفیس پرو ۷ برای پیش‌خرید عرضه خواهند شد. شایان ذکر است مدل‌های جدید سرفیس لپ‌تاپ ۳ به درگاه USB-C و سرفیس کانکت مجهز شده‌اند.

منبع: zoomit.ir

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت