Bitdefender ابزاری رایگان برای قربانیان باج افزار GandCrab ارائه کرد

Bitdefender

Bitdefender

به گزارش مرکز بازیابی اطلاعات هارد امین پایتخت ، کمپانی ضدویروس Bitdefender یک ابزار رایگان برای کاربرانی که قربانی باج افزار GandCrab شدند ارائه نمود. این ابزار این امکان را برای قربانیان باج افزار GandCrab فراهم می کند تا بتوانند فایل ها را بدون پرداخت هیچ مبلغ اخاذی رمزگشایی کنند.

مرکز بازیابی اطلاعات هارد امین پایتخت همواره در تلاش بوده تا جدیدترین خبرها درباره انواع باج افزار و همچنین اطلاعات مفیدی در خصوص بازیابی اطلاعات را برای شما عزیزان ارائه نماید.

گفتنی است که اولین نسخه این باج افزار تقریبا دو ماه پیش کشف شد. همچنین گردانندگان GandCrab ، فروش این باج افزار را در شکل خدمات موسوم به “باج‌افزار به عنوان سرویس” (Ransomware-as-a-Service) در یکی از تالارهای گفتگوی اینترنتی هکرهای روسی زبان تبلیغ می‌کردند.

ظاهرا بعد از ضبط و مصادره دستگاه(های) متعلق به گردانندگان GandCrab، کلیدهای رمزگشایی آن از طریق نهادهای قانونی در اختیار شرکت Bitdefender قرار گرفته است.

این باج افزار در این زمان کوتاه انتشار گسترده ای از طریق بهره‌جوها (Exploit) و هرزنامه‌ها (Spam) داشت و باعث شد که GandCrab به مهره مهمی در گروه باج افزارها تبدیل شود. به طوری که مایکروسافت ، GandCrab را یکی از سه باج افزار پر انتشار سال میلادی جاری معرفی نمود و به اعلام این شرکت اکثر قربانیان این باج افزار در برزیل، آمریکا، هند، اندونزی و پاکستان بوده‌اند. البته باج افزار مذکور هیچ کاربری را در کشورهای عضو سابق اتحاد جماهیر شوروی مورد هدف قرار نداده است و ظاهرا به دلیل این که گرفتار قوانین مشترک بین این کشورها نشود ، این عمل صورت گرفته است.

قابل ذکر است که فایل‌های رمزگذاری شده توسط تمامی نسخه‌های GandCrab با استفاده از ابزار Bitdefender قابل بازگردانی هستند و ابزار مذکور در پروژه NoMoreRansom که Bitdefender نیز یکی از اعضای آن است در دسترس قرار گرفته است.

مرکز بازیابی اطلاعات هارد امین پایتخت

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت