بازیابی و ریکاوری هارد دیسک – بخش اول

بازیابی و ریکاوری هارد دیسک

 اساسی ترین و سریع ترین سیستم ذخیره سازی در هر رایانه،موبایل یا دسک تاپ، حافظه داخلی آن است که به آن هارد دیسک می گویند. در واقع هارد دیسک از تعدادی دیسک تشکیل شده است.

هرکدام دارای حافظه خوان یا سر نویسنده مخصوص به خود هستند. همانند الکترونیک، حتی هارد دیسک ها نیز عمر محدودی دارند اما گاهی اوقات فقط خراب می شوند.

این همان چیزی است که ما در این مقاله در مورد آن صحبت خواهیم کرد. ما قصد داریم در مورد چگونگی بازیابی اطلاعات از یک هارد دیسک خراب و همچنین در مورد چگونگی تشخیص خرابی هارد دیسک صحبت کنیم. پس باما همراه باشید.

خرابی و ریکاوری هارد دیسک

کار با هارد دیسک و طراحی آن

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود هارد دیسک ها قبل از عمر تخمینی آن خراب شوند. ساختار دیسک سخت یک ساختار ظریف است – حتی اگر از بیرون سخت به نظر برسد.

در داخل، تعدادی صفحه مغناطیسی نازک قرار دارد که به موازات یکدیگر قرار دارند. برای هر صفحه، حداقل یک سر برای خواندن و نوشتن روی آن صفحه وجود دارد.

اگر درایو دیسک سخت (HDD) از نوشتن هر دو طرف پشتیبانی می کند، برای هر صفحه دو سر انتظار داشته باشید. باز هم، این سرها به گونه ای قرار گرفته اند که در تراز شدن صفحات به اضافه سرها اختلالی ایجاد نکنند. شکل زیر درایو دیسک سخت نشان می دهد که صفحات و سرها در داخل ژاکت سختی که برای محافظت بهتر پوشیده شده، تراز شده اند.

اگر به هر دلیلی ، تراز خراب شود – یک یا چند صفحه غیرقابل خواندن می شوند. در برخی موارد ، اگر File Allocation Table از بین برود، کل HDD بدون استفاده از ابزارهای بازیابی دیسک سخت قابل خواندن نیست. شکل زیر به شما نشان می دهد که چگونه یک تراز بندی نادرست می تواند اصطکاک بین دو یا چند صفحه ایجاد کند.

بازیابی و ریکاوری هارد دیسک

رایج ترین دلیل خرابی دیسک سخت تراز نامناسب است که باعث می شود یک صفحه صفحه دیگر را لمس کند – در نتیجه داده های صفحه دیگر یا هر دو صفحه را از بین می برد. و متداول ترین دلیل برای چیدمان نامناسب، کار نادرست دیسک سخت است. از کت سخت HDD عبور نکنید. این از شوک های کوچک محافظت می کند اما دیسک ها هنوز آسیب پذیر هستند و کمی اختلال می تواند کل دیسک سخت را از بین ببرد.

HDD آسیب دیده

از جمله دلایل دیگر خراب شدن درایوهای دیسک سخت ، تهویه نامناسب است. دیسک های داخل HDD همچنان می چرخند و سرها دائماً آنها را می خوانند. این به دلیل اصطکاک مقدار مشخصی گرما ایجاد می کند. اگر دریچه های هارد دیسک مسدود باشد یا اگر تقریباً بدون وقفه از HDD استفاده شود – با گذشت زمان، ممکن است صفحات و / یا سرها خراب شود – منجر به خراب شدن هارد دیسک می شود!

چگونه می توان فهمید که هارد دیسک خراب است؟

در بیشتر موارد ، می توانید آن را حس کنید. مانند رانندگی با اتومبیل، اگر مجبورید کمی نیروی اضافی برای بنزین اعمال کنید، می دانید که یکی از لاستیک های شما به هوا احتیاج دارد. به همین ترتیب، یک دیسک سخت خراب می تواند اخطارها را بدهد. به دنبال موارد زیر باشید:

  • صداهایی از دستگاه به گوش میرسد.
  • گرما درست در بالا و اطراف مکانی که HDD شما قرار دارد.

موارد فوق تنها نکاتی است که مشخص می کند که درایو دیسک سخت شما خراب شده است. برخی ابزارهای رایگان وجود دارد که به شما کمک می کنند تا دیسک سخت را از نظر وجود مشکلات احتمالی بررسی کنید.

بعضی از آنها حتی اگر فکر می کنند می توانید مشکل خرابی دیسک سخت را حل کنید راه حل هایی نیز به شما ارائه می دهند. برای مشاهده جزئیات بیشتر در خصوص ریکاوری هارد دیسک می توانید بخش دوم این مطلب را مطالعه کنید.

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت