نحوه بازیابی اطلاعات از کامپیوتر – بخش دوم

بازیابی و ریکاوری هارد دیسک

در مقاله نحوه بازیابی اطلاعات از کامپیوتر – بخش اول به توضیحاتی در خصوص ریکاوری دیتا پرداختیم. در این قسمت به ادامه آن می پردازیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مشکلات نرم افزاری در بازیابی اطلاعات از کامپیوتر

مشکلات نرم افزاری می تواند به سیستم شما آسیب جدی برساند. گرچه ممکن است رایانه یا لپ تاپ شما به معنای متداول خراب نباشد، خرابی های بوت و ویروس ها می توانند آن را بی فایده کنند. اگر این مشکل از نظر فیزیکی وجود نداشته باشد، بدون نیاز به حذف هارد دیسک واقعی، روش های مختلفی برای حل آن وجود دارد. 

ابتدا رایانه خود را در حالت ایمن راه اندازی کنید. این فقط حداقل نیازهای لازم برای راه اندازی سیستم شما را بارگیری می کند. 

اگر از ویندوز 7 استفاده می کنید، هنگام راه اندازی F8 را فشار دهید و گزینه Safe Mode را از فهرست انتخاب کنید.

اگر از ویندوز 8 یا بالاتر استفاده می کنید، F8 یا Shift plus F8 را هنگام راه اندازی فشار دهید و Safe Mode را از فهرست انتخاب کنید. 

اگر موفق شدید سیستم خود را در حالت Safe Mode باز کنید، از Windows File Explorer برای یافتن فایلهای گمشده خود و ذخیره آنها در دستگاه خارجی استفاده کنید. پس از پایان انتقال، نرم افزار آنتی ویروس خود را شروع کنید. با کمی شانس این مشکل را پیدا و برطرف می کند.

چگونه داده ها را از یک هارد دیسک خارج کنیم؟

بسیاری از برنامه های بازیابی اطلاعات در بازار وجود دارد که به طور خاص برای بازیابی داده های از دست رفته طراحی شده اند.

Recuva یکی از محبوب ترین برنامه های بازیابی رایگان موجود است. حتی از بیشتر گزینه های ممتاز نیز موثرتر است. برای شروع روند بازیابی با استفاده از Recuva، این مراحل را دنبال کنید:

برای شروع جادوگر Recuva را باز کنید. اگر به طور خودکار ظاهر نشد، روی دکمه “گزینه ها” کلیک کنید و کادر “نمایش جادوگر در هنگام راه اندازی” را علامت بزنید.

“بعدی” را فشار دهید تا صفحه نوع پرونده باز شود.

تمام انواع پرونده هایی را که می خواهید بازیابی شوند انتخاب کنید و “بعدی” را کلیک کنید تا صفحه مکان فایل ظاهر شود.

اگر می خواهید Recuva بررسی دقیق تری انجام دهد، در صفحه تشکر از شما “اسکن عمیق” را انتخاب کنید. “شروع” را فشار دهید.

وقتی Recuva اسکن را تمام کرد، پرونده هایی را که می خواهید بازیابی کنید انتخاب کنید و دکمه “بازیابی” را فشار دهید. به یاد داشته باشید که مقصد را تعیین کنید.

“تأیید” را فشار دهید و منتظر بمانید تا بازیابی به پایان برسد. این ممکن است چندین ساعت طول بکشد.

Recuva چندین گزینه مختلف اسکن دارد. اگرچه اسکن عمیق دقیق ترین است، اگر فقط می خواهید پرونده هایی را که اخیراً ایجاد شده اند بازیابی کنید، اسکن استاندارد یا پیشرفته ممکن است مناسب باشد.

اکثر برنامه های بازیابی اطلاعات قادر به بازیابی اطلاعات پاک شده از درایوهای سخت رایانه ها و لپ تاپ های آسیب دیده هستند زیرا داده ها خود همچنان وجود دارند. حتی وقتی پرونده ها را به صورت دستی حذف می کنید، تا زمانی که چیز دیگری برای جایگزینی آنها باقی نماند، آنها روی دیسک سخت شما ذخیره می شوند.

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت