Seagate قصد دارد HDD صد ترابایتی را تا سال 2025 تولید کند

ساخت HDD صد ترابایتی

Seagate قصد دارد در 5-7 سال آینده فناوری های جدید هارد دیسک مغناطیسی را به بازار عرضه کند و با درایوهای مغناطیسی و HDD صد ترابایتی، به اوج خود می رسد. این یک پیشرفت چشمگیر از بازار امروزی خواهد بود – درایوهای کنونی سطح بالا 14TB را نگه می دارند، و ظرفیت ها به ویژه در چند سال گذشته به سرعت رشد نمی کنند. ما دیده ایم که اندازه های درایو بصورت کمی به سمت بالا حرکت می کند، با ظهور هلیوم به این روند کمک شد، اما هنوز هم سرعت چیزی شبیه به نرخ های گذشته نیست. پیشرفت قیمت در هر گیگابایت بطور چشمگیری کاهش یافته است و دشواری انتقال از ضبط عمود بر روشهای پیشرفته تر نوشتن داده به درایوهای با تراکم بالاتر پیشرفت کلی را نیز کند کرده است.

می توان این استدلال قاطع را بیان كرد كه این همان چیزی است كه در مرحله اول باعث پذیرش هلیوم شد. اگر روند رشد دچار افت نمی شد، تولیدکنندگان هرگز وقت و تلاش زیادی را صرف تلاش برای پر کردن یک گاز نجیب در یک ظرف بسته شده به عنوان ابزاری برای فشردن پلاترهای بیشتر در همان فضا نمی کردند. اکنون سیگت به وضوح فکر می کند که پیوند با تکنولوژی HAMR – ضبط مغناطیسی با کمک گرما – به شرکت ها امکان می دهد یک بار دیگر ظرفیت های پیشرانه را افزایش دهند.

سیگت قبل از شروع کار با استفاده از فناوری HAMR با همان ظرفیت درای ، یک درایو عمود 16TB را راه اندازی کرد، و طبق گفته های هکسوس، قبل از رسیدن به HDD صد ترابایتی، حداکثر درایوهای 48 ترابایتی را “در اوایل دهه آینده” تولید خواهد کرد. همانطور که از نام آن پیداست، HAMR قبل از تلاش برای نوشتن درای ، مواد درایو را برای کمتر از یک نانو ثانیه گرم می کند. داده ها را می توان بر روی ماده گرم شده با میدان مغناطیسی بسیار کوچکتر و با تراکم بسیار بالاتر نوش ، گرچه درجه چالش فنی بسیار زیاد است.

HDD صد ترابایتی

HAMR فناوری مرتبط با ذخیره ی داده ها است. در ابتدا این فناوری بسیار دشوار به نظر می رسید و تا اواخر سال 2013 شک و تردید در مورد امکان پذیری آن ابراز می شد. مناطقی که نوشته می شوند باید در یک منطقه کوچک گرم شوند – به اندازه کافی کوچک که پراش مانع استفاده از گرمایش معمولی با لیزر می شود – و نیاز به یک چرخه گرمایش، نوشتن و خنک کننده کمتر از 1 نانو ثانیه وجود دارد، در عین حال کنترل تأثیرات مکرر گرم کردن لکه ها بر روی پلاترهای درایو، تماس درایو به س ، و داده مغناطیسی مجاور است که نباید تحت تأثیر قرار گیرند. این چالش ها نیاز به ایجاد پلاسمون های سطح در مقیاس نانو (لیزر هدایت شونده سطح) به جای گرم کردن مستقیم بر پایه لیزر، انواع جدید پلاسترهای شیشه ای و پوشش های کنترل گرما دارد که بدون تأثیر تماس با سر ضبط یا در مجاورت آن، گرم شدن سریع نقطه را تحمل می کنند.

منبع: extremetech.com

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت