چرا هارد SSD گران است؟

چرا هارد SSD گران است؟

درایوهای حالت جامد (SSD) به اندازه گذشته گران نیستند، اما با این وجود در صورت استفاده از این هاردها، بازدهی شما بسیار بیشتر از یک HDD است.

اما ممکن است این سوال به ذهن شما خطور کند که چرا اینطور است؟

همانطور که قطعا به یاد دارید، درایوهای دیسک سخت (HDD) واسطه اصلی ذخیره سازی رایانه های شخصی برای دهه قبل بود. اما امروزه استفاده از هارد SSD به افراد توصیه می شود.

اهمیت استفاده از هارد SSD

ذخیره داده ها بر روی دیسک های مغناطیسی در حال چرخش، HDD ها به طور قابل توجهی ارزان تر از SSD ها هستند، که داده ها را به عنوان بار الکتریکی در تراشه های فلش NAND ذخیره می کنند.

از آنجا که SSD ها فاقد قطعات متحرک هستند، زمان دسترسی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و باعث می شود سرعت فوق العاده ای داشته باشند.

از طرف دیگر، یک هارددیسک باید سر خواندن / نوشتن را در قسمت صحیح درایو قرار دهد و روند را بسیار کندتر کند. SSD ها نیز به همین دلیل از نظر انرژی بسیار کارآمد هستند.

SSD به طور قابل توجهی گران تر از HDD است، اگرچه قیمت آن در سال های اخیر کاهش یافته است. می توانید یک HDD 1 ترابایتی را با قیمتی حدود 30 پوند خریداری کنید، در حالی که SSD با همان ظرفیت ذخیره سازی حداقل 70 پوند برای شما بازپرداخت می کند.

هارد SSD از تراشه های فلش NAND استفاده می کنند و آنهایی که در رایانه ها استفاده می شوند معمولاً از تراشه های با کیفیت بالاتر استفاده می کنند که گران تر از آنهایی هستند که در درایوهای فلش USB و کارت های SD استفاده می شوند. مونتاژ SSD ها نیز پیچیده تر هستند.

به عنوان مثال، کنترل کننده و سیستم عامل درایو باید با دقت یکپارچه شود. آزمایش سازگاری و پایداری پس از مونتاژ SSD ها نیز قیمت را افزایش می دهد.

چرا هارد SSD گران است؟

گزارش های اخیر حاکی از آن است که با توجه به تعطیلی موقت کارخانه سامسونگ در آستین، تگزاس، تراشه های فلش NAND در سه ماهه دوم سال 202 با افزایش 3 تا 8 درصدی روبرو خواهند شد.

علاوه بر این، ممکن است عرضه کنترل کننده های فلش NAND در معرض خطر باشد. پیش بینی می شود که عرضه نوت بوک در نتیجه کار در منزل در طی بیماری همه گیر COVID-19، کمبود هارد SSD را تشدید کرده و باعث افزایش بیشتر قیمت شود.

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت