یک بدافزار IOS با هدف برقراری تماس با شماره‌های اورژانس

یک بدافزار IOS با هدف برقراری تماس با شماره‌های اورژانس

در ماه اکتبر سال گذشته، یک بدافزار iOS باعث شده بود تا تماس‌های مکرری با شماره‌ی اورژانس ۹۱۱۱ برقرار شود.

وال استریت ژورنال در گزارشی عنوان کرده که این تماس‌ها به مدت ۱۲ ساعت در روزهای ۲۵ و ۲۶ اکتبر سال ۲۰۱۶ برقرار شده‌اند.

سامانه‌ی ۹۱۱ حدود ۵۰ سال است که به فعالیت مشغول بوده و از سال ۱۹۶۸ به عنوان شماره‌ی رسمی اورژانس در آمریکا شناخته می‌شود.

دیوید سیمپسون که به مدت سه سال در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، وظیفه‌ی مدیریت سیستم اورژانس را بر عهده داشته در این باره می‌گوید: “نمی‌خواهم بدبین باشم اما این حملات نوعی بحران در حال رشد هستند.”

احتمال می‌رود که نفوذ و خرابکاری در سیستم‌عامل iOS از طریق همین لینک انجام شده باشد. لینک توییتری حدود ۱۱۷۵۰۲ بار کلیک شده و در هر بار کلیک، یک تماس با مرکز اورژانس ۹۱۱ برقرار شده است. نکته‌ی نگران کننده این است که هر بار کاربر قصد داشته تماس‌ را قطع کند، بدافزار IOS تماس دیگری با ۹۱۱ برقرار می‌کرده و تنها روش توقف آن، خاموش کردن گوشی بوده است.

خوشبختانه، اپل در حال تلاش برای رفع این مشکل است. آنها در بیانیه‌های خود عنوان کرده‌اند: “تماس سریع با مرکز اورژانس ۹۱۱ بسیار مهم است و به نوعی یک مسئله‌ی امنیت عمومی محسوب می‌شود. در حادثه‌ی اخیر، افرادی که اهمیتی به امنیت عمومی نمی‌دهند، از قابلیت تماس سوء‌استفاده کرده‌اند. برای جلوگیری از حملات دیگر، ما در حال پیاده‌سازی محافظ‌های امنیتی هستیم و با توسعه‌دهندگان دیگر اپلیکیشن‌ها نیز برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی مذاکره کرده‌ایم.”

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت