نقض قوانین حفاظت از اطلاعات در بریتیش ایرویز

British airways

در پی افشای خبر هک شدن اطلاعات بانکی 380 هزار مسافر شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز، پیش بینی می شود که این شرکت به دلیل نقض قوانین حفاظت از داده‌های مشتریان خود، دست‌کم 500 میلیون پوند جریمه خواهد شد.

اداره کمیساریای اطلاعات انگلیس اعلام کرده که تحقیقات درباره علت هک شدن سرورهای شرکت بریتیش ایرویز را آغاز کرده است. بر اساس قانون دولت انگلیس موسوم به ‘حفاظت از داده‌های عمومی’ (GDPR)، شرکت‌هایی که مرتکب نقض قوانین حفاظت از اطلاعات مشتریان خود شده، بین 20 میلیون پوند تا حداکثر 4 درصد از درآمد سالانه خود جریمه می‌شوند.
با توجه به درآمد 12 میلیارد پوندی بریتیش ایرویز در سال 2017 پیش‌بینی می‌شود که چنانچه اداره کمیساریای اطلاعات انگلیس از این شرکت هواپیمایی شکایت کند، حدود 500 میلیون پوند جریمه می‌شود.
با انتشار این خبر، سهام شرکت بریتیش ایرویز روز جمعه سه درصد کاهش یافت. همزمان تعداد زیادی از مسافران بریتیش ایرویز کارت‌های بانکی خود را برای جلوگیری از سرقت هکرها باطل کردند.
شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز اعلام کرده بود که هکرها اطلاعات بانکی 380 هزار مسافر این شرکت هواپیمایی را سرقت کرده‌اند
این شرکت هواپیمایی افزود: مسافرانی که در بازه زمانی 21 آگوست (30 مرداد) تا 5 سپتامبر (14 شهریور) از طریق سایت رسمی این شرکت به آدرس ba.com و یا نرم‌افزار گوشی همراه (BA app) اقدام به خرید بلیت کرده‌اند، هدف حمله هکرها قرارگرفته‌اند. در جریان این سرقت سایبری هیچ‌گونه اطلاعات سفر یا مشخصات گذرنامه‌ای مسافران به سرقت نرفته است؛ اما اطلاعات فردی و مالی متعلق به مشتریان به سرقت رفته است.
بنا بر اعلام بریتیش ایرویز این مشکل اکنون برطرف شده است و تارنمای این شرکت دوباره در دسترس مسافران قرارگرفته است.
«الکس کروز» مدیر بریتیش ایرویز در گفت‌وگو با بی.بی.سی از مسافران این شرکت عذرخواهی و عنوان کرد که سامانه امنیتی این شرکت هدف یک حمله پیچیده و مخرب قرار گرفته است. او تصریح کرد که بریتیش ایرویز صد در صد متعهد است تا خسارت واردشده به مشتریان خود را جبران کند.
‘بریتیش ایرویز’ تازه‌ترین شرکت انگلیسی است که طی ماه‌های اخیر مورد حمله سایبری قرارگرفته است. خردادماه گذشته فروشگاه زنجیره‌ای ‘دیکسونز کارفون’ نیز گفته بود که اطلاعات بانکی 5.9 میلیون مشتری این فروشگاه هک شده است.به گفته این شرکت انگلیسی بخش زیادی از اطلاعات سرقت شده مربوط به کارت‌هایی بود که از فناوری استفاده از رمز برای پرداخت استفاده می‌کنند. با این‌وجود حدود 105 هزار کارت‌ بانکی متعلق به اتباع غیر اروپایی بود که از فناوری یاد شده سود نمی‌برند.

مرکز بازیابی اطلاعات هارد امین پایتخت همواره می کوشد تا بروزترین خبرها و همچنین خدمات بسیار مناسبی را در خصوص بازیابی اطلاعات برای شما عزیزان ارائه دهد.

این شرکت هواپیمایی با بیش از 39 هزار کارمند، شرکت هواپیمایی حامل پرچم انگلیس است، که در 31 مارس سال 1974 میلادی راه‌اندازی شده است و در حال حاضر روزانه به 183 مقصد در سراسر جهان، پروازهای مستقیم دارد.
این شرکت در ماه ژانویه 2011 میلادی با شرکت هواپیمایی اسپانیایی ‘آیبیریا’ ادغام شد که در پی آن، ‘اینترنشنال ایرلاینز گروپ’ تشکیل شد که هم‌اکنون به‌ عنوان سومین شرکت هلدینگ هواپیمایی جهان شناخته می‌شود.
دفتر مرکزی شرکت بریتیش ایرویز در شهر ‘هارموندوورتس’، انگلیس قرار دارد و فرودگاه هیترو لندن و فرودگاه گاتویک، قطب‌های این شرکت هواپیمایی، به شمار می‌آیند.

بریتیش ایرویز در این رابطه اضافه کرد که مراتب را به پلیس و مقام‌های ذی‌ربط اطلاع داده. با این‌حال به مشتریان خود توصیه کرد که برای اطمینان از عدم سوء استفاده هکرها، حساب بانکی‌شان را بررسی کنند.

شرکت ‘بریتیش ایرویز’ به‌رغم انتقادهای داخلی قصد دارد تا برای کاهش هزینه‌های خود، بخش فناوری اطلاعات این شرکت را به هند منتقل کند. سال گذشته براثر نقص فنی به وجود آمده در سامانه کامپیوتری این شرکت، 75 هزار مسافر سرگردان شدند.

مرکز بازیابی اطلاعات هارد امین پایتخت

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت