مقایسه بین فلش مموری و هارد اکسترنال

مقایسه بین فلش مموری و هارد اکسترنال

اگر می خواهید از حافظه‌ ذخیره‌سازی بزرگ‌تری برای فایل های شخصی خود استفاده کنید، احتمالا به فکر خرید فلش مموری یا هارد اکسترنال هستید. اما به غیر از بحث ظرفیت و قیمت، این دو چه تفاوت‌ هایی دارند و کدام‌ یک انتخاب بهتری است؟ در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم.

فلش مموری؛ کوچک و سریع

اگر ظرفیت اولویت پایین‌تری نسبت به اندازه و سرعت دارد، پس احتمالا فلش مموری گزینه‌ی بهتری برای شما محسوب می‌شود. روی هم رفته مهم‌ترین مشکل فلش‌ مموری‌ها، ظرفیت پایین آن‌ها نسبت به هارد‌های اکسترنال است. اگرچه فلش مموری‌های مبتنی بر ظرفیت بالا هم در بازار وجود دارند، اما این مدل‌ها بسیار گران هستند.

گفتنی است فلش مموری‌ها فاقد قطعات متحرک هستند و به همین خاطر بدون هیچ تاخیری می‌توانند فرایند خواندن و نوشتن اطلاعات را آغاز کنند. همچنین به دلیل همین مزیت، دوام بالاتری دارند و در ضمن باید به اندازه‌ی بسیار کوچک آن‌ها هم اشاره کنیم. در بین فلش مموری‌ها مدل‌های بسیار متنوعی وجود دارد و اگر سرعت برای شما اهمیت زیادی دارد، قبل از خرید حتما در مورد مدل‌های موردنظر خود تحقیق کنید. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باید به آن توجه کنید، پشتیبانی فلش مموری از حداقل استاندارد USB 3.0 است. زیرا اگر صرفا از استاندارد‌های قدیمی‌تر USB پشتیبانی می‌کند، در زمینه‌ی سرعت با مشکلات زیادی روبرو می‌شوید. البته اگر سیستم شما فاقد پورت USB 3.0 است، لازم نیست برای خرید فلش مموری به این ویژگی توجه کنید.

هارد اکسترنال؛ ارزان، پرحجم و کند

هارد‌های اکسترنال با توجه به قیمتی که دارند، ظرفیت بسیار بالایی را ارائه می‌دهند. با این حال مهم‌ترین ضعف‌ آن‌ها سرعت پایین است. معمولا حداکثر سرعت خواندن و نوشتن این هاردها به ۲۰۰ مگابایت در ثانیه می‌رسد. هاردهای اکسترنال رایج از نوع HDD محسوب می‌شوند که از دیسک چرخان استفاده می‌کنند. به همین خاطر زمانی که کابل آن را به کامپیوتر وصل می‌کنید، فعال شدن آن چند ثانیه طول می‌کشد. وقتی هم که زمان زیادی بلااستفاده باقی می‌ماند، هنگام انتقال فایل باید دوباره چرخش دیسک آغاز شود.

باتوجه به اینکه درون هارد اکسترنال HDD بازوی مکانیکی وجود دارد، باید مراقب استفاده از آن باشید زیرا ممکن است بر اثر یک ضربه‌ی کوچک هم دچار مشکل شود. بنابراین اگر سرعت هارد اکسترنال HDD اهمیت زیادی برای شما ندارد و نگران دوام پایین آن‌ها نیستید، چنین محصولی می‌تواند به خوبی نیازهای شما را برطرف کند. به عنوان مثال برای کارهایی مانند ذخیره‌سازی فایل‌هایی که گاهی اوقات به آن‌ها نیاز پیدا می‌کنید، هاردهای اکسترنال گزینه های مناسب تری هستند.

 

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت