با چند مورد ناممکن در بازیابی اطلاعات آشنا شوید.

بازیابی اطلاعات

1. ذوب شدن هارد دیسک به دلیل آتش سوزی یا گرمای زیاد

زمانی که هارد دیسک شما دچار آتش سوزی یا دچار گرمای شدید می شود، ذوب می شود. در این شرایط همه اجزای هارد دیسک تمایل به نابودی کامل دارند، ضمن این که تخریب زدایی درایو ارخ می دهد. در نتیجه شما بایستی با داده های خود خداحافظی کنید.

2. آسیب و ضربه جدی به هارد دیسک

ضربه می تواند به آسیب جدی هارد منجر شود. هد هارد دیسک که وظیفه خواندن و نوشتن اطلاعات روی سطح پلاتر را برعهده دارد، ممکن است خراب شود و سبب خرابی بیش از حد به پلاتر گردد. در صورتی که سطح پلاتر خط و خش جدی داشته باشد یا حتی دچار شکستگی شود، ریکاوری دیتا امکان پذیر نخواهد بود.

3. نوسان شدید برق 

به جز قسمتهای مکانیکی، هارد دیسک شما شامل بسیاری از اجزای الکترونیکی است که به طور قابل‌توجهی در برابر فشار الکتریکی شدید آسیب‌پذیر هستند، در نوسانات کوچک مثل نوسانات USB لپ تاپ ، کامپیوتر یا تلویزیون و دستگاه دیجیتال و … ممکن است برد هارد دیسک یا نهایتا هد هارد دیسک دچار مشکل شود که در اینصورت اطلاعات توسط متخصصین حرفه ای قابل ریکاوری است. اما اگر جریان برق شدید باشد و باعث انفجار هارد دیسک شود قطعا اطلاعات باز نخواهد گشت.

4. پاک شدن داده ها و ریخته شدن اطلاعات جدید بر روی آن

جدا از آسیب های فیزیکی شدید در هارد دیسک، داده ها می توانند غیرقابل بازگشت باشند. خصوصا اگر هارد دیسک دارای مشکلات منطقی مانند رونویسی یا Overwrite باشد. اگرچه بعید است که بتوان داده هایی که پس از پاک شدن اطلاعات و ریختن مجدد اطلاعات روی همان منطقه از داده ها را بازیابی نمود. در این شرایط اطلاعات قبلی به طور کامل نابود شده اند.

5. اطلاعات به طور کامل پاک شده‌اند

برای پاک کردن و بازیابی اطلاعات، ابزارهای بسیاری در بازار یافت می شود. در صورتی که از این ابزارها بر روی هارد دیسک برای پاک کردن داده ها نصب نمایید، بازیابی اطلاعات وجود ندارد.  منظور ما حذف و پاک کردن ساده نیست و استفاده از ابزارهایی که است که کل اطلاعات هارد دیسک را صفر می کنند. بنابراین قبل از دست زدن به چنین کاری، اطلاعاتتان را به طور کامل چک و بررسی کنید.

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت