نحوه بازیابی اطلاعات از کامپیوتر – بخش اول

خرابی هارد دیسک

شکستن یک لپ تاپ یا کامپیوتر می تواند عواقب گرانی را به همراه داشته باشد. همه ما می دانیم که وسایل الکترونیکی گران هستند و جایگزینی کل سیستم نیازمند هزینه زیادی است، به همین دلیل داشتن یک برنامه پشتیبان خوب از اهمیت بالایی برخوردار است. خوشبختانه، از هر ده مورد، 9 بار خراب شدن کامپیوتر یا لپ تاپ منجر به خرابی هارد دیسک نمی شود. در بیشتر شرایط، شما به راحتی می توانید دستگاه را از بین ببرید و آن را به جایی جدید متصل کنید، و به شما امکان می دهد با کمترین دردسر به همه داده های خود دسترسی پیدا کنید.

با این حال، اگر آنقدر بدشانس باشید که جزو ده نفری باشید که نمی توانند با استفاده از این تکنیک ساده داده های خود را بازیابی کنند، هنوز گزینه هایی وجود دارد. حتی یک هارد دیسک که در معرض آسیب جدی جسمی قرار گرفته است قابل نجات است. در حقیقت، حذف داده ها بسیار دشوارتر از آن است که فکر می کنید. این نکات به شما کمک می کند تا شروع کنید.

چگونه می توان Files را از هارد دیسک خارج کرد؟

در هر صورت، اولین قدم برای بازیابی اطلاعات، حذف هارد دیسک است. با باز کردن پوشش و از بین بردن براکت های نصب، شروع کنید – بیشتر لپ تاپ ها از هارددیسک های 2.5 اینچی استفاده می کنند که IDE یا SATA هستند.

IDE: هارددیسک هایی که دارای اتصالات با دو ردیف پایه هستند.

SATA: هارددیسک هایی که دارای دو اتصال جداگانه هستند. یکی برای داده ها و دیگری برای قدرت.

در بیشتر شرایط، شما می توانید هارد دیسک سخت قدیمی خود را با جایگزینی هارد دیسک موجود یا قرار دادن در یک درگاه اضافی، به یک سیستم جدید متصل کنید. اگر این امکان وجود ندارد، باید محفظه ای خریداری کنید که با نوع و اندازه هارد دیسک شما مطابقت دارد. هنگامی که در محفظه قرار دارد، می توانید هارد دیسک را به کامپیوتر دیگری با استفاده از کابل USB متصل کنید – که به شما امکان می دهد فایل ها را انتقال داده و یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

اگر، با این وجود، از لپ تاپ یا کامپیوتر محافظت شده با رمز عبور استفاده می کنید، ویندوز به طور خودکار دسترسی به هارد دیسک شما را محروم می کند. برای دور زدن این مسئله باید مالک پرونده کاربر شوید. برای انجام این:

به فایلهای موجود در هارد دیسک دسترسی پیدا کرده و روی پوشه “Users Folder” یا “Documents and Settings” کلیک راست کنید (بسته به اینکه از کدام نسخه از ویندوز استفاده می کنید).

  • روی پنجره “امنیت” در پنجره تازه باز شده کلیک کنید و سپس دکمه “Advanced” را فشار دهید.
  • به برگه “مالک” بروید و روی دکمه “ویرایش” کلیک کنید.
  • روی گروه “مدیران” کلیک چپ کرده و کادر “جایگزین کردن مالک در زیر کانتینرها و اشیا” را علامت بزنید.
  • “OK” را فشار دهید و هنگامی که Windows Security ظاهر می شود “Yes” را انتخاب کنید.

روند گرفتن مالکیت ممکن است مدتی طول بکشد – بسته به اندازه هارد دیسک شما. با این حال، پس از پایان روند کار، باید بتوانید به تمام پرونده های قفل شده خود دسترسی پیدا کنید.

در ادامه مقاله نحوه بازیابی اطلاعات از کامپیوتر- بخش دوم به توضیحات جامعتری در این خصوص خواهیم پرداخت.

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت