reCAPTCHA بدون دخالت کاربر!

reCAPTCHA بدون دخالت کاربر!

سرویس reCaptcha نسخه‌ای بهینه‌سازی شده از CAPTCHA است.

این سرویس در سال 2007 توسط چند محقق در دانشگاه کارنگی ملون توسعه داده شد. در سال ۲۰۰۹، سرویس reCaptcha به مالکیت Googlee درآمد و این شرکت بلافاصله از آن در پروژه Google Book استفاده کرد تا از این طریق هم از حمله ربات‌ها به سامانه‌های خود جلوگیری کند و هم در فرآیند دیجیتالی کردن کتاب‌ها از آن بهره‌مند شود.

CAPTCHA، یک فرآیند امنیتی به‌منظور اطمینان از انسان بودن درخواست‌کننده سامانه رایانه‌ای با هدف جلوگیری از اجرای حملات خرابکارانه ربات‌های اینترنتی است. در این فرآیند کاربر با چالشی روبرو می‌شود که تنها با حل آن می‌تواند به سامانه دسترسی پیدا کند.

برای سال‌ها، کاربران دو کلمه تصادفی مبهم‌سازی شده را برای حل چالش reCaptcha وارد می‌کردند. کلماتی که از کتاب‌ها و روزنامه‌های تصویربرداری شده حاصل شده بودند.با اتمام دیجیتالی کردن کتاب‌ها و روزنامه‌ها، Google به سراغ نام و شماره خیابان‌ها در پروژه Google Maps Street View رفت.اما در اواخر سال 2014، کاربران با چالش‌های پیچیده‌ای روبرو می‌شدند که حل آنها در برخی مواقع برای انسان‌ها هم غیرممکن بود!

در آن زمان بود که Google اولین گام را برای بکارگیری فناوری‌های موسوم به یادگیری ماشین و اجرای NoCAPTCHA reCAPTCHA برداشت. در راهکار جدید در ابتدا از کاربر خواسته می‌شد تا گزینه I’m not a robot را فعال کند.به گزارش شرکت مهندسی شبکه گستر، اکنون Google با عرضه نسخه‌ای با عنوان Invisible reCAPTCHA گام دیگری برای خودکارسازی کامل سرویس رایگان reCAPTCHA خود برداشته است.

سرویس جدید شامل بررسی کوکی‌های ذخیره شده محلی، وضعیت ورود به سیستم، سوابق مرور سایت‌ها و سایر جزییاتی است که ربات‌ها قادر به تولید آنها نیستند. تنها در صورتی که Google با بررسی اینگونه موارد به ربات بودن درخواست‌کننده مشکوک شود از کاربر خواسته می‌شود تا یک چالش reCAPTCHA را حل کند.

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت