حذف ناگهانی تمام داده‌های کاربران My Book Live وسترن دیجیتال

حذف ناگهانی تمام داده‌های کاربران My Book Live وسترن دیجیتال

کاربران WD My Book Live در سراسر جهان با مسئله غیرمنتظره ای روبرو شدند و تمام داده های ذخیره شده در درایو ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) خود را از دست دادند. وسترن دیجیتال سازنده هارددیسک اکسترنال محبوب My Disk، این مسئله را تأیید کرده و به کاربران توصیه می کند برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل تا اطلاع ثانوی، دستگاه های My Book Live خود را از اینترنت جدا کنند. این شرکت همچنین در حال بررسی مشکلاتی است که منجر به پاک شدن کامل تمام داده های دستگاه ها شده است، بدون اینکه هیچ گونه اعلان قبلی به کاربران داده شود. این مسئله هم WD My Book Live و هم My Book Duo را تحت تأثیر قرار داده است.

حذف ناگهانی تمام داده‌های کاربران My Book Live وسترن دیجیتال

برخی از کاربران در ابتدا در انجمن پشتیبانی Western Digital اعلام کردند که ناگهان تمام داده های ذخیره شده در دستگاه های WD My Book Live آن ها از بین رفته است. کاربری که برای اولین بار خبر حذف اطلاعات خود را منتشر کرد، در متن پست خود این‌ گونه نوشت:

من یک دستگاه My Book Live دارم که به اینترنت منزلم متصل بود و سال‌ های زیادی  است که به‌ خوبی کار می‌کرد و مشکلی نداشتم. اما جدیدا متوجه شدم که به طریقی، تمام اطلاعات موجود در آن از بین رفته است. حدود ۲ ترابایت اطلاعات ذخیره شده داشتم؛ ولی اکنون ظرفیت کامل را نشان می ‌دهد.

اندکی پس از اطلاع رسانی آنلاین این مشکلات توسط یکی از کاربران، سایر کاربران My Book Live در پاسخ گفتند که آنها نیز با از دست دادن ناگهانی داده های خود روبرو شده اند. برخی از کاربران همچنین اظهار داشتند که پاک کردن داده ها نتیجه هیچ بروزرسانی نرم افزاری جدید نبود زیرا سیستم عامل دستگاه های آنها از ژوئن 2015 – تقریباً در زمانی که وسترن دیجیتال My Book Live را متوقف کرده بود.

وسترن دیجیتال در تالار گفتمان پشتیبانی خود به شکایات کاربران پاسخ داد و گفت که تشخیص داده است برخی از دستگاه های My Book Live توسط نرم افزار مخربی به خطر می افتند. سان خوزه، شرکت مستقر در کالیفرنیا اعلام کرده: “در برخی موارد، این سازش منجر به بازنشانی کارخانه شده است که به نظر می رسد همه داده های دستگاه را راحت می کند.”

این شخص همچنین به کاربران توصیه کرده که My Book Live خود را به اینترنت وصل کنند تا از داده های خود در دستگاه محافظت کنند، در حالی که مهندسان آن در حال بررسی علت اصلی این مسئله هستند.

هم‌اکنون اتصال خود به اینترنت را قطع کنید

وسترن دیجیتال در وب‌سایت خود به کاربران توصیه کرده تا پایان فرایند بررسی مشکلات، به منظور جلوگیری از حملات بعدی دستگاه‌های My Book Live خود را قطع کنند.

همچنین برخی مقامات این شرکت در ایمیلی این گونه نوشتند:

این اتفاق در دست بررسی فعال وسترن دیجیتال می باشد. ما هیچ نشانه‌ای از نقض یا به خطر افتادن خدمات یا سیستم‌های ابری وسترن دیجیتال مشاهده نکردیم.

ولی با بررسی بیشتر تشخیص داده‌ایم که برخی از دستگاه‌های My Book Live توسط عامل تهدیدکننده به خطر افتاده‌اند. در نتیجه در برخی موارد، این اتفاق منجر به فکتوری ریست گردیده که در نتیجه آن، همه اطلاعات و داده های کاربر از بین رفته است. قابل ذکر است که دستگاه My Book Live آخرین به‌روزرسانی سیستم‌ عامل را در سال ۲۰۱۵ دریافت نموده است.

در حال حاضر توصیه ما به شما این است که مشتریان برای محافظت از داده‌های خود، اتصال دستگاه‌های My Book Live را از اینترنت قطع کنند. ضمن این که وسترن دیجیتال اعلام نموده که این حادثه در دست تحقیقات بیشتری است تا نتایج به درستی مشخص شود.

با این حال مشخص نیست که آیا این شرکت خدمات بازیابی اطلاعات را به کاربران آسیب دیده خود ارائه می دهد یا خیر. این در حالی است که به دلیل اتفاق صورت بسیاری از افراد دچار خسارت های بسیاری شده اند.

در سال 2011 WD My Book Live به عنوان پیشنهاد NAS با ظرفیت ذخیره سازی بین 1 تا 3 ترابایت راه اندازی گردید. در سال 2012 نیز با راه اندازی WD My Book Live Duo به روزرسانی شد که دو درایو برای ذخیره سازی حداکثر 6 ترابایت را دارا می باشد.

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت