شایعترین دلایل از بین رفتن داده ها چیست؟

دلایل از بین رفتن داده ها

به طور کلی، موفقیت در بازیابی اطلاعات تا حد زیادی به انتخاب روش بازیابی مناسب و کاربرد به موقع آن بستگی دارد. به همین دلیل درک ماهیت داده از دست رفته و دانستن اینکه در هر سناریوی خاص چه کاری می توان انجام داد، بسیار مهم است. در مقابل، اقدامات اشتباه می توانند منجر به تخریب غیرقابل برگشت اطلاعات شوند.

شایعترین دلایل از بین رفتن داده ها عبارتند از:

حذف تصادفی پرونده ها یا پوشه ها

هر سیستم پرونده هنگام حذف یک پرونده متفاوت عمل می کند. به عنوان مثال، در ویندوز سیستم پرونده FAT ورودی های پرونده را به عنوان “استفاده نشده” علامت گذاری می کند و اطلاعات مربوط به تخصیص پرونده را از بین می برد (به استثنای ابتدای پرونده) ، در NTFS فقط ورودی پرونده به عنوان “استفاده نشده” علامت گذاری شده است ، رکورد از فهرست حذف شده و فضای دیسک نیز به عنوان “استفاده نشده” علامت گذاری شده است. بیشتر سیستم های فایل Linux / Unix توصیف کننده فایل را از بین می برند (اطلاعات مربوط به مکان فایل، نوع فایل، اندازه پرونده و غیره) و فضای دیسک را به عنوان “آزاد” علامت گذاری می کنند.

هدف اصلی از حذف پرونده آزاد کردن فضای ذخیره سازی مورد استفاده توسط پرونده برای ذخیره سازی یک پرونده جدید است. به این دلیل، فضای ذخیره سازی بلافاصله پاک نمی شود و این باعث می شود محتوای واقعی پرونده روی دیسک باقی بماند تا زمانی که این فضای ذخیره سازی برای ذخیره یک فایل جدید دوباره استفاده شود.

قالب بندی سیستم فایل

قالب بندی سیستم فایل ممکن است به صورت اشتباه ایجاد شود، به عنوان مثال، در نتیجه تعیین یک پارتیشن دیسک اشتباه یا به دلیل سوling مدیریت یک حافظه (به عنوان مثال دستگاه های NAS معمولاً پس از تلاش برای تنظیم مجدد RAID ، حافظه داخلی را قالب بندی می کنند).

روش قالب بندی ساختارهای فایل سیستم خالی را روی حافظه ایجاد می کند و هر اطلاعاتی را پس از آن رونویسی می کند. اگر انواع سیستم های پرونده جدید و قبلی با هم همخوانی داشته باشند، با جایگزینی آنها با سیستم های جدید، ساختار سیستم فایل پرونده موجود را از بین می برد. اگر انواع سیستم های پرونده متفاوت باشد، ساختارها در مکان های مختلف نوشته می شوند و ممکن است داده های کاربر را پاک کنند.

آسیب منطقی به سیستم فایل

سیستم های پرونده مدرن از سطح بالایی در برابر خطاهای داخلی محافظت می کنند. با این حال، آنها اغلب در برابر سو hardware عملکرد سخت افزار یا نرم افزار درمانده نمی مانند. حتی یک قطعه کوچک از داده های اشتباه نوشته شده در یک مکان اشتباه در فضای ذخیره سازی می تواند باعث از بین رفتن ساختار سیستم فایل سیستم، شکستن پیوندهای اشیا file سیستم فایل و غیر قابل خواندن سیستم فایل شود. گاهی اوقات، این مشکل ممکن است به دلیل خاموشی یا خرابی سخت افزار رخ دهد.

از دست دادن اطلاعات مربوط به پارتیشن بندی

این خرابی ممکن است به دلیل عملکرد نامناسب “fdisk” یا خطاهای کاربر رخ دهد، که معمولاً منجر به از دست دادن اطلاعات مربوط به مکان و اندازه یک پارتیشن می شود.

مشکل خراب بودن بخش ذخیره سازی داده ها

اگر به مشكلات فیزیكی مربوط به فضای ذخیره سازی مشكوک هستید (به عنوان مثال دستگاه بوت نمی شود، صداهای غیرمعمول ایجاد می كند، بیش از حد گرم می شود و غیره)، هیچ تلاشی برای بازیابی اطلاعات به تنهایی توصیه نمی شود. باید فضای ذخیره سازی را به طور کامل بررسی کنید.

گر در سیستم RAID خرابی رخ داده باشد (خرابی یک درایو در RAID 1 یا RAID 5، خرابی حداکثر دو درایو در RAID 6 و غیره) ، بازیابی اطلاعات بدون درایو گمشده امکان پذیر است، زیرا افزونگی RAID اجازه ایجاد مجدد داده های یک جز failed ناموفق را امکان پذیر می کند.

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت