5 کاربرد مهم هارد اکسترنال – بخش اول

5 کاربرد مهم هارد اکسترنال

بنابراین بسیاری از زندگی روزمره ما در اطراف کامپیوتر است. ما از کامپیوتر برای ذخیره عکس ها و فیلم های خود، انجام کارها و برقراری ارتباط با دوستان خود از طریق اینترنت استفاده می کنیم. هیچ یک از اینها بدون هارد دیسک امکان پذیر نیست. هارد دیسک فضایی است که تمام داده های کامپیوتر شما را از فایلها گرفته تا نرم افزار ذخیره می کند. این بانک ذخیره سازی مرکزی زندگی دیجیتالی ماست.

فضای ذخیره سازی 500 گیگابایت برای بیشتر کاربران کافی است، اگر تعداد زیادی فایل بزرگ مانند فیلم، بازی های کامپیوتر ای و ویرایش فایل داشته باشید، فضای خالی شما کم خواهد شد. خوشبختانه، شما همیشه می توانید از یک هارد اکسترنال برای ذخیره داده های کامپیوتر خود استفاده کنید.

در اینجا 5 کاربرد برتر هارد اکسترنال آورده شده است.

 • ذخیره سازی
 • بک آپ گیری
 • ویرایش دیجیتال
 • به اشتراک گذاری داده ها
 • بازی کردن

درست است، شما می توانید بیش از فضای ذخیره سازی از یک هارد اکسترنال استفاده کنید. بیایید هر یک از این موارد را با جزئیات مرور کنیم.

 1. ذخیره سازی

هارد اکسترنال عمدتا برای ذخیره سازی استفاده می شود.

همه کامپیوترها مجهز به هارد دیسک داخلی هستند. هارد دیسک جایی است که تمام اطلاعات دائمی کامپیوتر شما در آن ذخیره می شود. هر زمان که یک فایل، عکس یا نرم افزار را در کامپیوتر خود ذخیره می کنید، در هارد دیسک شما ذخیره می شود.

موارد استفاده هارد اکسترنال

فضای ذخیره سازی اکثر درایوهای سخت بین 250 گیگابایت تا 1 ترابایت است. این برای کاربر کامپیوتر شخصی بیش از حد کافی است، اما اگر مدت زمان طولانی است که کامپیوتر خود را دارید یا اگر از کامپیوتر خود به عنوان ایستگاه کاری استفاده می کنید، احتمالاً بیش از 500 گیگابایت به فضای هارد دیسک نیاز خواهید داشت. وقتی فضای هارد دیسک خود را کم کنید، دیگر نمی توانید اطلاعات اضافی را در کامپیوتر خود ذخیره کنید – دیگر عکس، نرم افزار و اسناد پردازش متن وجود ندارد.

هنگامی که کامپیوتر در فضای کم فضای ذخیره سازی کار می کند با مشکل روبرو خواهید شد. هنگامی که پردازنده کامپیوتر شما در حال انجام وظایف است، پرونده هایی “موقت” ایجاد می کند که اغلب در هارد دیسک ذخیره می شوند. اگر هارد دیسک شما خیلی پر باشد، پردازنده شما فضای زیادی برای ذخیره این پرونده های موقتی نخواهد داشت و نمی تواند به سرعت کارها را پردازش کند. هنگام بازی کردن، پخش جریانی فیلم، اجرای برنامه یا حتی فقط در حال مرور وب، سرعت شما کاهش خواهد یافت. به همین دلیل، همیشه بهتر است تا آنجا که ممکن است فضای آزاد را بر روی هارد دیسک خود داشته باشید.

اکثر مردم به همین دلیل از یک هارد اکسترنال استفاده می کنند. برخلاف یک درایو داخلی، که کاملاً درون کامپیوتر شما قرار دارد، یک هارد اکسترنال دستگاهی است که شما آن را به پورت کامپیوتر متصل می کنید. یک هارد اکسترنال فضای ذخیره سازی بیشتری برای نگهداری اطلاعات شما فراهم می کند.

هنگامی که داده ها را روی یک هارد اکسترنال ذخیره می کنید، فقط در صورت اتصال دیسک سخت به کامپیوتر می توانید به آنها دسترسی داشته باشید. برای ذخیره پرونده هایی که خیلی مرتباً به آنها دسترسی ندارید، می توانید از یک هارد اکسترنال برای موارد زیر استفاده کنید.

 • عکس ها یا فیلم های قدیمی
 • سوابق و داده های بایگانی
 • پروژه ها / نمونه کارها انجام شده

هنگامی که اسناد قدیمی خود را در یک هارد اکسترنال ذخیره می کنید، می توانید فضای بیشتری را در هارد دیسک خود حفظ کنید، بنابراین می توانید فایل های جدید را اضافه کنید و مطمئن شوید کامپیوتر شما در سریعترین زمان ممکن کار می کند.

چگونه می توان فضای موجود در هارد دیسک خود را آزاد کرد؟

علاوه بر استفاده از هارد اکسترنال، با استفاده از ابزار Storage Sense در کامپیوتر های ویندوز 10 می توانید فضای موجود در هارد خود را آزاد کنید. Storage Sense به طور خودکار پرونده های موقتی را از کامپیوتر شما پیدا و حذف می کند. برای روشن کردن Storage Sense:

 1. کلید ویندوز را فشار دهید
 2. روی نماد تنظیمات کلیک کنید
 3. روی سیستم کلیک کنید
 4. روی تب Storage کلیک کنید

ذخیره سازی اطلاعات با هارد اکسترنال

درایوهای خارجی قابل حمل برای سفر

اگر مسافرت هستید، می توانید یک هارددیسک اکسترنال قابل حمل برای ذخیره همه عکس ها و فیلم هایی که هنگام تعطیلات می گیرید، تهیه کنید. شما می توانید به راحتی تمام عکس ها و فیلم های خود را در لپ تاپ یا تلفن خود ذخیره کنید، اما اگر تعداد زیادی عکس بگیرید، این به سرعت فضای هارد دیسک شما را می خورد. برای ذخیره عکسهای جدید خود در حین سفر، از یک هارد اکسترنال استفاده کنید.

2- بک آپ گیری

یکی از مهمترین کارهایی که می توانید برای محافظت از اطلاعات کامپیوتر خود انجام دهید بک آپ گیری از هارد دیسک است. نسخه پشتیبان فقط نسخه دوم از هارد دیسک شما است که در صورت بروز هرگونه مشکلی برای کامپیوتر در دسترس خواهید داشت.

رطوبت، افت و ویروس های کامپیوتر ای می توانند صدمه بزرگی به کامپیوتر شما وارد کنند که می تواند هارد دیسک شما را از بین ببرد. همچنین اگر کامپیوتر شما به سرقت برود، می توانید تمام داده های کامپیوتر خود را از دست دهید. به همین دلیل مهم است که یک نسخه پشتیبان در یک هارد اکسترنال ذخیره شود. به این ترتیب، هنگامی که کامپیوتر جدیدی دریافت می کنید، می توانید داده ها را از نسخه پشتیبان تهیه کرده و به دیسک سخت جدید خود منتقل کنید – در حال کار و اجرا هستید، به عنوان جدید

پیشرفته ترین هارد اکسترنال دارای عملکرد بک آپ گیری خودکار هستند که بک آپ گیری از کامپیوتر شما را یک بار یا حتی چندین بار در روز ایجاد می کند. فقط بخاطر داشته باشید که هارد اکسترنال شما باید در کامپیوتر شما متصل شود تا این بک آپ گیری خودکار انجام شود. با این حال، هر زمان که بخواهید می توانید پشتیبان دستی از هارد دیسک کامپیوتر خود ایجاد کنید و همچنین می توانید از هر پرونده یا پوشه ای پشتیبان تهیه کنید.

ما اطلاعات بسیار ارزشمندی را بر روی هارد دیسک های کامپیوتر خود مانند عکس ها، پرونده های کاری و اسناد مالی ذخیره می کنیم. اگر می خواهید از همه این داده های مهم محافظت کنید، باید عادت کنید که بک آپ گیری از هارد دیسک را هرچه بیشتر انجام دهید. بهتر است حداقل در دو منبع مختلف پشتیبان تهیه کنید. حتماً این هارددیسک ها را در مکان های مختلف ذخیره کنید تا با خطر آسیب دیدن محیطی یا سرقت مواجه نباشند. یا از هارد دیسک اکسترنال و cloud استفاده کنید.

در این مقاله سعی کردیم شما را با چند کاربر مهم هارد اکسترنال آشنا سازیم.برای اطلاع از دیگر کاربردهای هارد دیسک سخت می توانید به مقاله 5 کاربرد مهم هارد اکسترنال – بخش دوم مراجعه کنید.

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت