عوامل موثر بر خرابی SSD

عوامل موثر در خرابی ssd

SSD داده ها را در بلوک های ترانزیستور سیلیکون ذخیره می کند که دارای عملکرد خواندن و نوشتن فوق العاده سریع هستند. اندازه بلوک ها از صدها تا هزار بیت است. SSD ها از سلولهای ذخیره سازی فلش NAND استفاده می كنند كه مبنایی هستند كه داده ها روی آنها نوشته و خوانده می شوند. هر سلول حافظه قادر است تعدادی بیت را به عنوان مقدار یک یا صفر ثبت کند

انواع هارد SSD

  • سلول تک سطح (SLC) یک بیت در هر سلول حافظه را می پذیرد. SSD های دارای SLC در محیط های سازمانی که دوام مهم است ، محبوب هستند.
  • سلول چند سطحی (MLC) دو بیت در هر سلول ذخیره می کند و از زمان دسترسی کمتری نسبت به SLC برخوردار بوده و ضریب دوام کمتری دارند.
  • سلول سه لایه (TLC) برای هر سلول سه بیت می نویسد و متداول ترین نوع SSD است. TLC ها ظرفیت بیشتری دارند اما سرعت نسبی ، قابلیت اطمینان و دوام را قربانی می کنند.
  • دستگاه های SLC ، قیمت بالاتری دارند و برای برنامه های سازمانی مناسب هستند.
  • عملکرد MLC خوب است اما گرانتر از TLC است ،
  • TLC ، مقرون به صرفه ترین است اما از انرژی نسبتاً بیشتری استفاده می کند.

رتبه بندی دوام SSD

به طور معمول دوام SSD به صورت ترابایت نوشته شده (TBW) بیان می شود ، یعنی تعداد ترابایت هایی که می توان قبل از خراب شدن در درایو نوشت. به طور معمول یک مدل 500 گیگابایتی دارای امتیاز TBW 600 است. رتبه بندی TBW برآورد محافظه کارانه است.

حافظه فلش وقتی سلول ها به هم نزدیک باشند قابلیت اطمینان را از دست می دهد. قرار دادن سلولهای حافظه روی هم ظرفیت و ظرفیت را کاهش می دهد و تداخل را کاهش می دهد. این انباشته 3D NAND نامیده می شود.

تراز کردن

سلول های حافظه SSD از اولین استفاده بلافاصله تخریب می شوند. برای کمک به درایوهای درایو برای مدت طولانی تر ، تولیدکنندگان از فناوری سایش استفاده می کنند که از الگوریتمی استفاده می کند که داده ها را به همان اندازه که ممکن است در سلولهای حافظه می نویسد. به جای نوشتن یک بلوک خاص در یک بخش از درایو ، آن را به طور مساوی توزیع می کند ، بنابراین تمام سلول ها با سرعت تقریباً یکسانی پر می شوند.

تسطیح پوششی پویا

تسطیح سایش انواع مختلفی دارد. تسطیح دینامیکی سایش نقشه ای را ایجاد می کند که آدرس بلوک منطقی (LBA) را از سیستم عامل به سلولهای حافظه فلش فیزیکی پیوند می دهد. هر بار که سیستم عامل داده های جدیدی می نویسد ، نقشه آدرس به روز می شود و بلوک های اصلی به عنوان داده های نامعتبر علامت گذاری می شوند. هر بار که یک بلوک از داده ها روی حافظه فلش نوشته می شود ، آنها در یک مکان تازه نوشته می شوند.

تسطیح سایش استاتیک

تسطیح سایش استاتیک به روشی مشابه تراز کردن سایش پویا کار می کند اما با DWL بلوک هایی که تغییر نمی کنند به طور دوره ای منتقل می شوند و برای استفاده توسط داده های دیگر در دسترس قرار می گیرند. این حرکت در اطراف بلوک های سلول به این معنی است که SSD به کار خود ادامه می دهد و بیشتر بلوک های سلول استفاده بهینه دارند.

همسان سازی جهانی هارد ssd

DWL و SWL بر اساس تراشه و تراشه پیاده سازی می شوند. بلوک های بی اثر در تراشه های مختلف جسمی متفاوت است. یک تراشه حافظه فلش خاص می تواند تمام بلوک های داده خود را فرسوده کند در حالی که دیگری می تواند تمام بلوک ها را همچنان فعال نگه دارد. Global Wear Leveling GWL بلوک سلول های داده موجود روی تراشه ها را به صورت یک استخر مدیریت می کند و اطمینان حاصل می کند که تمام سلول های موجود در همه تراشه ها به طور مداوم فرسوده می شوند
سطح سایش در مقایسه

چرخه پاک کردن برنامه

چرخه برنامه / پاک کردن ، چرخه P / E به مقاومت درایو ترجمه می شود. وقتی بلوک های سلول اطلاعات را می نویسند ، پاک می کنند و دوباره از نو می نویسند ، یک بار الکتریکی به لایه اکسید ترانزیستور دروازه شناور سلول آسیب می رساند. با گذشت زمان بلوک های تحت تأثیر چرخه P / E دیگر شارژ ندارند و دیگر فایده ای ندارند.

گزینه های SSD.

برای کسانی که مایل به افزایش سرعت بوت و بارگذاری برای یک تجربه مرور بهتر هستند ، درایوهای TLC بهترین گزینه هستند. اگر مرتباً پرونده های جدید را برای اهداف کاری آپلود ، ذخیره و بارگیری می کنید ، بهترین گزینه سری MLC است.

استفاده از SSD.

پرونده های رسانه ای بزرگ هستند و فضای زیادی را اشغال می کنند. اگر دائماً عکس ، فیلم و غیره اضافه می کنید ، به ظرفیت مناسب و سرعت بالای R / W نیاز دارید. اگر برنامه های سنگین منابع را اجرا نمی کنید ، نیازی به سریعترین درایو موجود ندارید.

حافظه پنهان SSD.

SSD از حافظه پنهانی استفاده می کند که داده ها قبل از نوشتن در درایو برای مدت کوتاهی ذخیره می شوند. حافظه پنهان برای افزایش عملکرد SSD بسیار مهم است. آنها معمولاً از SLC یا MLC NAND تشکیل شده اند. وقتی حافظه پنهان پر شود ، عملکرد به طور قابل توجهی کاهش می یابد – این امر به ویژه در مورد برخی از TLC ها و اکثر درایوهای QLC صادق است.
SSD SATA III

SATA 111 یک رابط متداول است که در SSD  استفاده می شود و نحوه اتصال درایو به مادربرد است. حداکثر توان SATA III 600 مگابایت در ثانیه است.
NVMe SSD ، s

این رابط SSD را به مادربرد متصل می کند. NVMe برای سرعتهای بسیار سریع از طریق PCIe حرکت می کند. درایوهای NVMe تقریباً سه برابر سریعتر از SATA III هستند.

© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت