بازیابی و ریکاوری هارد دیسک – بخش دوم

خرابی هارد دیسک

در مطلب قبل توضیحاتی در خصوص بازیابی و ریکاوری هارد دیسک ارائه شد. در ادامه این مطلب توضیحات بیشتری بیان شده است:

بازیابی هارد دیسک

اگر می توانید به قسمت های هارد دیسک خود دسترسی پیدا کنید، احتمالاً می توانید CHKDSK را برای اسکن و بازیابی پارتیشن های خراب اجرا کنید. درباره استفاده از CHKDSK در سیستم عامل ویندوز بخوانید.

ابزارهای رایگان و پولی نیز وجود دارد. اگر درایو هارد دیسک آسیب نبیند، آنهایی که رایگان هستند. اگر به شدت خرد شده باشد، ممکن است مجبور شوید با یک متخصص تماس بگیرید که هر صفحه دیسک شما را با استفاده از روش های خاص خود تجزیه و تحلیل می کند.

اما این موضوع تنها پس از اینکه خودتان سعی کردید با استفاده از نرم افزار و نه به صورت دستی برای بازیابی اطلاعات از دیسک آسیب دیده، توصیه می شود. برای اطلاعات بیشتر، مقاله ما را در مورد نرم افزار رایگان بخوانید تا داده ها را از هارد دیسک های خراب بازیابی کنید.

نکات مربوط به نگهداری هارد دیسک

هارد دیسک ها در نهایت خراب می شوند. این موضع در هر صورت اجتناب پذیر نیست. هر دستگاه الکترونیکی در یک زمان مشخص خراب می شود. بهترین روش این است که به یک کپی پشتیبان داشته باشید. برخی سرویس های رایگان  مانند Mozy ، OneDrive و Google Drive وجود دارد که به شما امکان پشتیبان گیری از cloud را می دهد. بسته به بودجه و سایر تنظیمات، ممکن است از یک هارد دیسک خارجی نیز بتوانید پشتیبان تهیه کنید.

به هر حال، نگهداری هارد دیسک کار دشواری نیست. چند روش ساده باعث می شود که هارد دیسک شما عمر طولانی تری داشته باشد و به راحتی کار کند.

  1. اولین چیز این است که از دستگیره با مراقبت کامل استفاده شود. این موضوعدر مورد انواع لوازم و قطعات الکترونیک اعمال می شود. ممکن است درایو هارد دیسک شما ناهموار باشد و بدین ترتیب احتمال آسیب رسیدن به زمین را کاهش دهید. اما چرا باید ریسک کرد؟ مطمئن شوید که لپ تاپ ها و تبلت های خود را در مواردی که آسان نگه دارید ، به همراه دارید. آنها را از دسترس کودکان و دور از گرما و رطوبت دور نگه دارید.
  2. در تعداد چرخش های مورد نیاز برای تعیین مکان و بازیابی داده ها و همچنین نوشتن داده ها صرفه جویی کنید. این امر با تجزیه منظم به دست می آید. مانند اکثر ما ، ما معمولاً کارهای مهم نگهداری رایانه را فراموش می کنیم. من می خواهم یک برنامه defrag خودکار مانند SmartDefrag یا بهتر از آن را ارائه دهم اگر از ویندوز ویستا یا بالاتر استفاده می کنید – اضافه کردن ‘defrag c: / x / h‘ به Task Scheduler بدون نقل قول ها. من توصیه می کنم حداقل یک بار در ماه از حالت جدا سازی استفاده کنید.
  3. اگر مدتی از کامپیوتر خود خارج شدید،  از طریق گزینه های پاور در سیستم عامل ویندوز، درایوهای هارد دیسک را خاموش کنید. من به طور متوسط در تایم زمانی، 20 دقیقه این کار را انجام می دهم. اگر من 20 دقیقه از کامپیوتر استفاده نکنم، هارد دیسک ها به طور خودکار خاموش می شوند.
  4. با استفاده از یکی از نرم افزارهای آزاد مانند Acronis ، چشم خود را به دمای HDD معطوف کنید. اگر هشدار دریافت می کنید که HDD داغ تر از حد مجاز است. بررسی کنید که آیا دریچه ها به درستی باز شده و فن ها و غیره کار می کنند.
  5. با استفاده از فرمان WMIC یا Windows Management Instrumentation، سلامت هارد دیسک را می توانید در ویندوز 10/8/7 بررسی کنید.
© کپی رایت - ریکاوری هارد و بازیابی اطلاعات امین پایتخت